Zegar
Pogoda
22 lutego 2019, 18:41
Czysto
Czysto
-3°C
odczuwalna: -4°C
aktualne ciśnienie: 1040 mb
wilgotność: 58%
prędkość wiatru: 1 m/s E
Wiatr w porywach: 6 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 17:16
Prognoza 23 lutego 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
1°C
prędkość wiatru: 2 m/s SSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
Prognoza 24 lutego 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
7°C
prędkość wiatru: 2 m/s WNW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Performance z Koszalina. „Siłownia” na biało-czerwonej fladze

Na fladze leży mężczyzna. Dwóch innych na niej stoi. Leżący trzyma telewizor. Na ekranie widać maszerujących żołnierzy radzieckich. Sztuka, prowokacja, czy skandal? Performance zobaczyli widzowie Grodzkiego Domu Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Tam grupa artystów z Koszalina, związanych z galerią „Scena”, zaprezentowała wystawę „Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina?!”, której elementem była właśnie „Siłownia”. Pokaz wzbudził komentarze po tym, jak filmik z relacją z wystawy zamieszczony został na popularnym portalu youtube. Widać na nim, jak artysta fotografik Zdzisław Pacholski rozkłada na podłodze flagę. Kładzie się na niej. Wtedy Ryszard Ziarkiewicz, szef „Sceny” i artysta Robert Knuth stają na fladze i pomagają koledze unieść telewizor. Na ekranie widać maszerujących żołnierzy radzieckich. Całość trwa kilka minut, a kończy ją napis: „Borne Sulinowo 1991”. Panowie rozchodzą się.

Źródło: „Głos Koszaliski”, dn. 12 maja 2011, godz.12:15.

Filmik krążący w sieci zaczął wzbudzać silne emocje widzów. „Czy to sztuka, czy może skandal?” – pisze w mailu internautka Inez. „Czy artyści, którzy nazywają się współczesnymi mają prawo zrobić cokolwiek, podeptać flagę i nazwać to sztuką?”.

Na portalu mmkoszalin sprawę komentuje internauta Adam Wolski. „Polska konstytucja głosi, że godło, hymn i biało-czerwone barwy są pozostającymi pod szczególną ochroną prawa symbolami Rzeczypospolitej Polskiej, zaś obowiązkiem każdego obywatela powinno być otaczanie ich czcią i szacunkiem” – pisze.Co ważne, w kontrowersyjnej wystawie wykorzystano miejskie pieniądze.

– Dofinansowaliśmy wydanie katalogu wystawy – mówi Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina. – Jeśli zaś chodzi o sam performance, to trzeba zwrócić uwagę na szerszy konspekt, czyli kto go wykonywał. To grupa artystów, za których zachowanie nie odpowiadamy i nie mamy na nie wpływu – wyjaśnia. Jak wiceprezydent komentuje sam happening? – Niesmak jest – odpowiada.

Nic zdrożnego w „Siłowni” nie widzą twórcy widowiska. – Wszedłem na flagę? Nawet nie zauważyłem – mówi Ryszard Ziarkiewicz. – Musiałem asekurować artystę, bo telewizor, który trzymał, był piekielnie ciężki.

– Zarzuty są niedorzeczne i absurdalne – ripostuje Zdzisław Pacholski, główny bohater „Siłowni”. – Flaga jest bezczeszczona na stadionach piłkarskich, podczas skoków narciarskich i 10 każdego miesiąca przed Krakowskim Przedmieściem. Ludzie umieszczają na niej napisy, wręcz bazgrzą po niej. Ale kiedy artysta dotyka flagi, to już jest od razu podejrzany. W „Siłowni” flaga jest fundamentem. Ja opieram się na niej, trzymając telewizor, na którym widać przekaz. Przypisywanie nam złej woli jest absurdalne.

Sprawą performance zainteresowała się lubuska policja. – Zbieramy materiał dowodowy, który przekażą prokuraturze rejonowej – informuje Sławomir Konieczny, rzecznik prasowy komendanta lubuskiej policji. – Zapewne będzie potrzebna ocena sądu, bo interpretacja przepisów ustawy może być niejednoznaczna, a i granice sztuki są płynne.

Sztuka bez granic
Dziesięć lat temu Dorota Nieznalska ukrzyżowała męskie genitalia. Ludzie się podzielili na tych, którym się to podobało i tych, którzy poczuli się urażeni. Takie prawo widza do oceny twórczości artysty. Sprawa znalazła finał w sądzie. I to nie jednym. Czy można porównać Nieznalską do Pacholskiego? Widzę jeden punkt styczny – czyjeś uczucia, w przypadku „Siłowni” patriotyczne, mogły zostać naruszone. Wejście w butach na flagę może być jednak zostać uznane za złamanie prawa. Czy będzie – oceni to sędzia. Jednego jestem jednak pewna. Przepisy prawa powinny obowiązywać niezależnie od tego, czy jesteśmy na ulicy, w domu, czy przekraczamy próg galerii sztuki.
Joanna Krężelewska

Jedna odpowiedź na “Performance z Koszalina. „Siłownia” na biało-czerwonej fladze”

Zostaw odpowiedź

 
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow