Zegar
Pogoda
22 kwietnia 2018, 10:21
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
11°C
odczuwalna: 13°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 70%
prędkość wiatru: 2 m/s WNW
Wiatr w porywach: 3 m/s
UV-Index: 3
wschód słońca: 05:38
zachód słońca: 20:07
Prognoza 23 kwietnia 2018
dzień
Burza
Burza
19°C
prędkość wiatru: 3 m/s WSW
Wiatr w porywach: 5 m/s
max. UV-Index: 3
Prognoza 24 kwietnia 2018
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
14°C
prędkość wiatru: 4 m/s WSW
Wiatr w porywach: 6 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca
Borne Sulinowo: Sąd swoje, opieka swoje

Sąd administracyjny uchyla decyzję ośrodka pomocy społecznej w Bornem Sulinowie nakazująca zapłatę za usługi opiekuńcze dla schorowanej staruszki. Co robi MGOPS? Każe płacić dalej.

Źródło: „Głos Koszaliski”, dn. 29 maja 2011, godz.16:00.

O pomoc poprosił nas zdesperowany Janusz Dorczak z Juchowa w gminie Borne Sulinowo. Opiekuje się 83-letnią matką, która po udarze porusza się tylko na wózku. Razem mieszkają w starej chałupce, bez wygód. Nawet wodę do kąpieli trzeba podgrzać na kuchence.

Mimo to kobieta nie chce słyszeć o przeprowadzce do domu opieki społecznej. Staruszka jest całkowicie uzależniona od opieki innych osób, której wymaga przez całą dobę. – Zajmuję się tym ja oraz opiekunka z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przychodzi na kilka godzin dwa razy w tygodniu – mówi pan Janusz dodając, że z uwagi na stan zdrowia mamy nie może podjąć pracy. Utrzymują się z 855 zł emerytury i jego świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 zł. – Większość tego przeznaczamy na leki, pampersy i opłaty, na życie praktycznie już nic nie zostaje – liczy.

MGOPS za usługi opiekuńcze liczy po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Janusza Dorczaka nie stać, więc nie płaci. Za kilka miesięcy zeszłego roku uzbierało się tego 138 zł i ośrodek domagał się ich zwrotu. Nasz rozmówca w imieniu mamy decyzje zaskarżył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało ją w mocy. Zupełnie inaczej na sprawę spojrzał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, który w styczniu tego roku decyzję uchylił i przekazał MGOPS-owi do ponownego rozpatrzenia.

Powołał się przy tym na przepis, który pozwala odstąpić od żądania zwrotu pieniędzy, jeżeli stanowiłyby one dla takie osoby nadmierne obciążenie lub niweczyły skutki udzielonej pomocy. Można to zrobić na wniosek klienta opieki lub pracownika socjalnego. Sąd zauważył, że pracownik nie rozważał możliwości wystąpienia z takim wnioskiem, choć w kwestionariuszu rodzinnego wywiadu środowiskowego dwa razy pojawia się sugestia, że dobrym rozwiązaniem byłoby zwolnienie Anny Dorczak z odpłatności za usługi opiekuńcze.

Wyrok WSA nieco pana Janusza uspokoił, jakież było jednak jego zdziwienie, gdy w maju dostał kolejną decyzję borneńskiego MGOPS-u o odpłatności za opiekunkę. – W świetle tego wyroku uważam to za skandal – nasz rozmówca nie kryje irytacji. Dodaje też, że ośrodek przysyła do jego mamy panią zatrudnioną w ramach prac interwencyjnych przez pośredniak. – Nie wiem, czy ta pani ma odpowiednie kwalifikacje – denerwuje się.

O wyjaśnienia poprosiliśmy Krystynę Skwark, kierowniczkę MGOPS Borne Sulinowo. – Wyrok WSA nie jest jeszcze prawomocny, zgodnie z orzeczeniem mamy sprawę jeszcze raz rozpatrzyć, a nie jest powiedziane, że musimy wtedy zmienić decyzję na korzyść naszej klientki – mówi i dodaje, że w podobnej i gorszej sytuacji jest około 40 rodzin w całej gminie. – I ponoszą odpłatność za usługi opiekuńcze przy mniejszych dochodach niż ma ta rodzina. Okresowo możemy zwolnić z odpłatności, ale nie na stałe.

Szefowa opieki uważa, że skoro syn pani Dorczak otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny za opiekę nad mamą, o powinien się nią zajmować. – Orzeczenie lekarskie mówi, że pani Ania wymaga całodobowej opieki, a nie codziennych wizyt opiekunki – wyjaśnia K. Skwark. Zapewnia też, że opiekunka jest przeszkolona, przeszła kurs opieki nad osobami niepełnosprawnymi. – Nie wysyłamy w środowiska osób bez kwalifikacji, to nasz obowiązek, ale nie pan Janusz decyduje, kogo mamy wysłać – mówi szefowa ośrodka.

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Maj 2011
P W Ś C P S N
« Kwi   Cze »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Imprezownik
Cze
1
pt
całodniowy 25 lat Bornego Sulinowa
25 lat Bornego Sulinowa
Cze 1 – Cze 3 całodniowy
RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW 25-LECIA BORNEGO SULINOWA 1 – 3 czerwca 2018 r. 01.06.2018 r. – piątek 12.00 Msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie 13.15 Część oficjalna obchodów 25-lecia Bornego Sulinowa[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA