Zegar
Pogoda
21 maja 2018, 10:41
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
19°C
odczuwalna: 21°C
aktualne ciśnienie: 1030 mb
wilgotność: 42%
prędkość wiatru: 3 m/s N
Wiatr w porywach: 5 m/s
UV-Index: 5
wschód słońca: 04:43
zachód słońca: 20:58
Prognoza 22 maja 2018
dzień
Częsciowo słonecznie, burze
Częsciowo słonecznie, burze
22°C
prędkość wiatru: 2 m/s NE
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 7
Prognoza 23 maja 2018
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
23°C
prędkość wiatru: 2 m/s NE
Wiatr w porywach: 4 m/s
max. UV-Index: 6
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Gross Born: podróż w czasie

Dawni niemieccy mieszkańcy Bornego Sulinowa i okolic spotkali się w piątek na zjeździe w leśnym miasteczku. Była to jedna z ostatnich szans na dotarcie do żyjących świadków dziejów dawnej bazy Wehrmachtu.

 

Źródło: „Głos Koszaliski”, dn. 3 czerwca 2011, godz.21:15.

 

 

Zobacz materiał TV Gawex

 


Alfred Spruth miał 7 lat, gdy wraz z matką i trojgiem rodzeństwa w lutym 1945 roku uciekał z Bornego Sulinowa.

– Brnęliśmy w półmetrowym śniegu przy solidnym mrozie na stację kolejową – wspominał wczoraj.
Tu czekał na nich wypełniony do granic możliwości pociąg, w którym znalazł się jednak wagon dla matek z dziećmi. Jego rodzina i tak miała szczęście, bo ewakuacja bazy i poligonu wojskowego odbywała się w sposób w miarę zorganizowany, czego nie można powiedzieć o rzeszach cywilów uciekających w panice przez ofensywą ze wschodu.

– Podróż do Stargardu zajęła nam tydzień, tu mama wyszła na dworzec po mleko dla nas, a w tym czasie pociąg ruszył dalej z nami samymi – opowiadał ze łzami w oczach Alfred Spruth. – Matka wyprosiła u kolejarzy, aby mogła pojechać za nami pociągiem towarowym i cudem dogoniła nas na następnej stacji. Inaczej los czwórki dzieci w ogarniętej chaosem upadku III Rzeszy były nie do pozazdroszczenia. Rodzinie udało się ją przetrwać, po wojnie Alfred Spruth zamieszał w Westfalii.

Do Bornego chciał pierwszy raz po wojnie przyjechać w roku 1978, ale dotarł tylko do szlabanu na drodze w Krągach. Dalej nie puścili go Rosjanie, którzy przejęli po Niemcach poligon.
– Udało mi się to dopiero 1993 roku, zaraz po wyjeździe Rosjan – Alfred Spruth wspominał, jak odnalazł swój opuszczony wówczas dom.

Jego ojciec był w borneńskim garnizonie rusznikarzem od 1937 roku. Mieszkał tu z całą rodziną. Trafił na front w 1941 roku, a matka z czwórką dzieci dotrwała tu niemal do końca wojny.
Wspomnienia z dzieciństwa powoli zaciera czas, ale nasz rozmówca pamięta widok statystów z mundurach francuskich z czasów napoleońskich.

– W Bornem kręcono zdjęcia do filmu „Kolberg” o oblężeniu Kołobrzegu w 1807 roku – wyjaśniał. Dodał, że dużo opowieści słyszał jeszcze o wizycie samego Hitlera, który na rok przed wybuchem wojny nadzorował wielkie manewry Wehrmachtu w Bornem.

Alfred Spruth opowiadał też, że dopiero niedawno dowiedział się o tragicznym losie tysięcy jeńców – głównie rosyjskich – umieszczonych w obozie na południowych krańcach poligonu. Większość z nich zginęła z powodu tragicznych warunków bytowych i spoczywa w tamtejszym lesie.

Odkrywają historię Bornego Sulinowa
Pomysłodawcy piątkowego spotkania – szef izby muzealnej Dariusz Czerniawski i Dariusz Tederko z borneńskiego ratusza – nie ukrywają, że od dawnych mieszkańców chcieli usłyszeć jak najwięcej szczegółów wciąż odkrywanej historii Bornego. Sztuka się udała – jeden z gości opowiedział, że jego dziadek już na początku XX wieku musiał wojsku sprzedać gospodarstwo na cele militarne.

Wojskowe dzieje Bornego nie zaczęły się bowiem – jak sądzi wielu – w połowie lat 30. XX wieku, gdy zapadła decyzja o budowie wielkiego poligonu artyleryjskiego. Już przed I wojną światową istniała tu jakaś infrastruktura wojskowa, a w czasie wojny więziono w Bornem jeńców alianckich.

– Początki trzeba wiązać z wielkim obozem jeńców rosyjskich w nieodległym Czarnem – mówi Dariusz Czerniawski. Bazę w szczerym lesie w ciągu dwóch lat (1935-36) wzniosło 4 tysiące robotników. Prace jeszcze trwały, gdy zaczęli się tu szkolić pierwsi żołnierze. Dwa wielkie kompleksy koszar powstały na północy poligonu Gross Born (współczesne Borne Sulinowo) i na południu Westfalenhof (obecne Kłomino). Trudno uwierzyć, że dzisiejsze smętne ruiny tego drugiego były wtedy większe od Bornego.

Niewykluczone, że wspomnienia dawnych borniaków znajdą się w książce o historii Bornego o wydaniu, której marzy Dariusz Czreniawski – chodząca encyklopedia leśnego miasteczka. Dość powiedzieć, że w swoich zbiorach zgromadził ponad 200 pocztówek i 250 zdjęć dawnego Bornego! Stąd plany kolejnych zjazdów w przyszłości.

Jedna odpowiedź na “Gross Born: podróż w czasie”

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Czerwiec 2011
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Imprezownik
Cze
1
pt
całodniowy 25 lat Bornego Sulinowa
25 lat Bornego Sulinowa
Cze 1 – Cze 3 całodniowy
RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW 25-LECIA BORNEGO SULINOWA 1 – 3 czerwca 2018 r. 01.06.2018 r. – piątek 12.00 Msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie 13.15 Część oficjalna obchodów 25-lecia Bornego Sulinowa[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA