Zegar
Pogoda
25 marca 2019, 23:56
Czysto
Czysto
1°C
odczuwalna: -1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 92%
prędkość wiatru: 2 m/s N
Wiatr w porywach: 4 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 05:44
zachód słońca: 18:15
Prognoza 26 marca 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
6°C
prędkość wiatru: 4 m/s NW
Wiatr w porywach: 7 m/s
max. UV-Index: 2
Prognoza 27 marca 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
8°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
 •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Dąb Hitlera w Bornem Sulinowie?

Czy w Bornem Sulinowie ocalał jeden z dębów Hitlera, które masowo sadzono w III Rzeszy, aby uczcić führera? Wszystko na to wskazuje. Władze miasta rewelacjami są zaskoczone i jeszcze nie wiedzą, co z tym fantem począć. W Jaśle podobny dąb chciano wyciąć.

Głaz ze swastyką, datą 20 stycznia 1933 roku i napisem Hitler-Eiche (dąb Hitlera) znalazł w lesie nieopodal Bornego Sulinowa Andrzej Michalak, przewodnik po dawnej bazie wojsk niemieckich i sowieckich oraz właściciel prywatnego muzeum. – Szukałem pamiątek wojennych z detektorem, a znalazłem to – pokazuje kamień, który z niemałym trudem przetransportował pod swoje muzeum.

Zaintrygował go na tyle, że – z pomocą innych pasjonatów – ustalił, że podobne kamienie stawiano w całych przedwojennych Niemczech przy tzw. dębach Hitlera. – Sadzono je, aby upamiętnić dojście Hitlera do władzy w styczniu 1933 roku (wtedy został kanclerzem Niemiec – red.) i powstanie „tysiącletniej III Rzeszy” – mówi A. Michalak. Ponoć sadzonki dębów Hitlera pochodzić miały z Baunau am Inn, rodzinnej miejscowości największego zbrodniarza w dziejach ludzkości.

Nasz rozmówca twierdzi, dotarł do archiwów potwierdzających, że taki dąb posadzono także w Bornem. – Konkretnie wiosną 1934 roku w ówczesnej wsi Linde, wokół której zaczął wkrótce powstawać wielki poligon i baza wojskowa Gross Born – mówi pan Andrzej. – Dąb posadziło 7 mieszkańców Linde, który nazwiska zachowały się na dokumencie zakopanym pod korzeniami dębu. Nie sposób do nich teraz dotrzeć, bo drzewo rośnie do dziś. A. Michalak twierdzi bowiem, że dąb Hitlera to okazałe drzewo przy obecnej ulicy Lipowej. – Kamień spod niego usunęli po wojnie Rosjanie, którzy, jak widać ostrzelali napis, bo są na nim ślady kul – dodaje.

Dla niego dąb, nawet z tak ponurym patronem, to pamiątka burzliwej historii Bornego, gdzie przez dziesięciolecia stacjonowali wojskowi. – I kamień, i drzewo, pokazuję turystom, także tym z Niemiec – mówi A. Michalak. – Nie wzbudza żadnych specjalnych reakcji, nie ma mowy o manifestowaniu nazistowskich poglądów, zresztą nie pozwoliłbym na żadne „hajlowanie”. Na szczęście ludzie mają dziś inne podejście i traktują to jako ślad dawnych dziejów. Nasz rozmówca obawia się, aby dąb stał się miejscem pielgrzymek „brunatnych” i nie ukrywa, że przy drzewie mogłaby się pojawić tablica informacyjna, podobna do tej, jakie są przy innych zabytkach militarnej przeszłości Bornego.

Burmistrz Bornego Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska, z wykształcenia historyk, sceptycznie podchodzi do sensacyjnej informacji. – Pierwszy raz od pana oficjalnie słyszę o takim odkryciu – mówi i dodaje, że podobnych rewelacji nasłuchała się już sporo. Ratusz stara się je weryfikować korzystając z pomocy zawodowych historyków i Instytutu Pamięci Narodowej. – Takie ustalenia muszą być poparte dokumentami, jeżeli pan Michalak do nich dotarł, a innym się nie udało, to należałoby to wyjaśnić – mówi pani burmistrz. Do tego czasu nie będzie się też zastanawiać na tym, czy domniemamy dąb Hitlera wycinać, aby nie szkodził wizerunkowi miasta.

Problem taki kilka lat temu mieli w Jaśle na Podkarpaciu, gdzie w czasie wojny także posadzono dąb Hitlera. I choć miasto zostało w czasie działań wojennych kompletnie zniszczone, to pech chciał, że drzewo ocalało. – Poprzednia pani burmistrz chciała dąb wyciąć i spalić, bo obawiała się, że skojarzenia mogą się źle odbić na wizerunku Jasła, choć też do końca nie było potwierdzone, czy to dąb Hitlera – mówi Agata Koba, rzeczniczka prasowa tamtejszego ratusza. – Ostatecznie do tego nie doszło, dąb rośnie spokojnie do dzisiaj na środku ronda.

Sprawa wywołała jednak ogromne zamieszanie. Do Jasła zjechała nawet niemiecka telewizja RTL, pisała o tym… chińska prasa. Miasto podzieliło się na zwolenników i przeciwników usuwania dębu. Przeważyła opcja, że dąb Hitlera to taka sama pamiątka i przestroga historyczna, jak obozy koncentracyjne. – A nikt nie postuluje, aby burzyć Majdanek – dodaje pani rzecznik.

Andrzej Michalak ze znalezionym głazem upamiętniającym dojście Hitlera do władzy. Kamień leżał przy dębie Hitlera. (fot. Rajmund Wełnic)

Dąb przy ulicy Lipowej w Bornem Sulinowie, ponoć upamiętniał Hitlera. (fot. Rajmund Wełnic)

Źródło: „Głos Koszaliski”, dn. 4 grudnia 2011, godz.7:30.

3 komentarze na “Dąb Hitlera w Bornem Sulinowie?”

 • kocio:

  co jest Państwa jest niczyje, to można sobie to wziąć?
  Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków z 2003r.
  Art. 36. 1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
  12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.

 • jeśli podzielisz się z właścicielem terenu na którym coś znajdziesz to tak 😉

 • kocio:

  ” Szukałem pamiątek wojennych z detektorem ” wolno tak ?

Zostaw odpowiedź