Zegar
Pogoda
26 marca 2019, 00:00
Czysto
Czysto
1°C
odczuwalna: -1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 92%
prędkość wiatru: 2 m/s N
Wiatr w porywach: 4 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 05:44
zachód słońca: 18:15
Prognoza 26 marca 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
6°C
prędkość wiatru: 4 m/s NW
Wiatr w porywach: 7 m/s
max. UV-Index: 2
Prognoza 27 marca 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
8°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Dębowe zamieszanie z drzewem führera. Dwa kamienie? Raczej jeden

Coraz ciekawiej robi się wokół domniemanego dębu Adolfa Hitlera w Bornem Sulinowie. Pojawiły się poważne wątpliwości, co do wieku drzewa, a ostatnio także pochodzenia kamienia, który miał fakt jego posadzenia upamiętniać. Znalazca głazu zarzeka się jednak nadal, że znalazł go w okolicach Bornego.

Przypomnijmy – Andrzej Michalak, pasjonat historii z Bornego Sulinowa i właściciel prywatnego muzeum zbierającego pamiątki po militarnej przeszłości miasteczka, twierdzi, że w jego okolicach znalazł kamień. Wyryto na nim napis „Hitler – Eiche” (niem. dąb Hitlera), swastykę i datę 30 stycznia 1933, gdy Hitler został kanclerzem Niemiec. Pan Andrzej uważa, że kamień upamiętnił w roku 1934 posadzenie przez mieszkańców wsi Linde dębu, aby uczcić dojście führera do władzy. Takie dęby sadzono w całej ówczesnej III Rzeszy. Wokół Linde powstała wkrótce potem baza wojskowa i poligon dla Wehrmachtu. A. Michalak stwierdził także, iż dotarł do dokumentów, które potwierdzają fakt posadzenia dębu, ba miał on nawet ocaleć do naszych czasów i rosnąć do dziś przy ulicy Lipowej w Bornem.

Po naszej publikacji badania wieku dębu z Lipowej przeprowadził Tomasz Skowronek, z zawodu leśnik, ale z zamiłowania także pasjonat historii Bornego oraz przewodniczący Rady Miejskiej. Ustalił, że drzewo ma mniej więcej 118 lat, a więc raczej mało prawdopodobne jest, aby zostało posadzone po dojściu Hitlera do władzy. Dąb musiałby mieć bowiem około 80 lat.

To nie koniec wątpliwości. Dariusz Czerniawski, szef izby historycznej w Borne, także postanowił rzecz zbadać. – Zagadka z dębem wydała się tak intrygująca, że nawet leśnicy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo patrząc na okazałe drzewo wątpili w jego wiek i sugerowali, że dąb może być znacznie starszy – pisze pan Dariusz. – Pan Andrzej Michalak twierdził, że znalazł kamień, który jest w jego posiadaniu i to ten kamień ze stosowną inskrypcją miał znajdować się w pobliżu drzewa rosnącego w Bornem Sulinowie przy ulicy Lipowej. Znalazca informował dziennikarzy, że kamień został znaleziony na terenie dawnego poligonu, nie wskazał przy tym potencjalnego miejsca gdzie to było naprawdę. Andrzej Michalak należy do tych wyjątkowych osób, którym w życiu szczęście dopisuje i przy okazji spacerów po okolicznych lasach znajdował różne przedmioty, o jego niebywałym szczęściu mogą świadczyć zgromadzone przedmioty w jego domu lub jego sąsiedztwie wśród nich min. niemieckie płyty nagrobne, czy metalowe elementy nagrobków.

D. Czerniawski dodaje, że po publikacji rewelacji otrzymał wiele zapytań i listów w tej sprawie. – Okazuje się, że pan Michalak mocno rozminął się z prawdą, kamienia wcale nie znalazł, bo ten kamień został odnaleziony w 1999 roku w miejscowości Bińcze w gminie Czarne koło Człuchowa – pisze pan Dariusz. I na dowód pokazuje zdjęcie z monografii Czarnego pt. „Miasto i Gmina Czarne” autorstwa Tadeusza Gasztolda, Wiktora Zybajło, i Macieja Zybajło wydanej w roku 2001. Zdjęcie z kamieniem zostało zamieszczone na str. 138 jako uzupełnienie rozdziału autorstwa Tadeusza Gasztolda „Czasy Republiki Weimarskiej i III Rzeszy:
Porównanie zdjęcia z tej publikacji ze zdjęciem zamieszczonym w „Głosie Koszalińskim” – zdaniem D. Czerniawskiego – nie budzi wątpliwości, że jest to ten sam obiekt. – Widoczne charakterystyczne ślady uszkodzeń występują na obu zdjęciach w tym samym miejscu – uważa.

– Nie należy wierzyć w to, że Andrzej Michalak kiedykolwiek ujawni, w jaki sposób wszedł w posiadanie kamienia z miejscowości Bińcze lub kto go mu przekazał. (…) Szkoda, że trafiający do Bornego Sulinowa turyści, których ten pan oprowadza po Bornem i okolicy będą wysłuchiwać ciągle wielu podobnych historii związanych z Bornem Sulinowem i jego okolicami, czasem nawet fajnych, a które niewiele z prawdziwą historią tego uroczego zakątka Polski mają wspólnego.

Uwagi D. Czerniawskiego powtórzyliśmy A. Michalakowi. – Niedawno oprowadzałem po Bornem wycieczkę leśników, którzy także obejrzeli dąb z ulicy Lipowej i jego wiek oszacowali na 76-77 lat, a różnice w ocenie mogą np. zależeć od jakości ziemi, na jakiej rośnie drzewo – nasz rozmówca zapewnia, że leśnicy są gotowi wydać oświadczenie w tej sprawie. Powtarza także, że ma dokument z 23 września 1934 roku potwierdzający posadzenie dębu przez 7 mieszkańców wsi Linde.

– Chciano, abym ten dokument pokazał lub dał skserować, ale informacja i dotarcie do niej dziś kosztuje i proszę mi za to zapłacić – mówi pan Andrzej i dodaje, że władze są przeciwko niemu, ale będzie nadal robił swoje i promował Borne w mediach, bo promocja, jaką przy okazji miało miasto w prasie, radiu i telewizji jest nie do przecenienia. – Powtarzam: znalazłem kamień spod dębu Hitlera w okolicach Bornego, a moi przeciwnicy niech mówią, co chcą. Nie interesuje mnie to – kończy.

Kamień ze wsi Bincze koło Czarnego, czy oba głazy są podobne? Zdjęcie pochodzi z książki T. Gasztolda, W. Zybajło, M. Zybajło „Miasto i Gmina Czarne” autor zdjęcia T. Wyrwicz (fot. Rajmund Wełnic)

Andrzej Michalak ze znalezionym głazem upamiętniającym dojście Hitlera do władzy. Kamień leżał przy dębie Hitlera. (fot. Rajmund Wełnic)

Źródło: „Głos Koszaliski”, dn. 5 stycznia 2012, godz.13:45.Zobacz też: Dąb Hitlera w Bornem Sulinowie?

Jedna odpowiedź na “Dębowe zamieszanie z drzewem führera. Dwa kamienie? Raczej jeden”

  • Kamień znajdował się w miejscowości Bińcze za budynkiem szkoły.
    W ostatnim czasie zaginął w tajemniczych okolicznościach. Rada Sołecka i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bińcze, Biernatka, Raciniewo domaga się zwrotu skradzionego kamienia. W najbliższym czasie zostanie złożone stosowne pismo z zawiadomieniem Plicji i Prokuratury.
    Andrzej Remus
    Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bińcze, Biernatka, Raciniewo

Zostaw odpowiedź