Zegar
Pogoda
26 marca 2019, 00:06
Czysto
Czysto
1°C
odczuwalna: -1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 92%
prędkość wiatru: 2 m/s N
Wiatr w porywach: 4 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 05:44
zachód słońca: 18:15
Prognoza 26 marca 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
6°C
prędkość wiatru: 4 m/s NW
Wiatr w porywach: 7 m/s
max. UV-Index: 2
Prognoza 27 marca 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
8°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Powolna zagłada Domu Oficera

Niemal w rok po pożarze wspaniały budynek Domu Oficera w Bornem Sulinowie jest pozostawiony sam sobie. Dewastacja zabytku postępuje w zastraszającym tempie, może też w końcu dojść do tragedii.

Ogień strawił część Domu Oficera w Bornem Sulinowie w styczniu 2011 roku. Płomienie zniszczyły najbardziej halę od strony jeziora. Zawaliła się wówczas większość stalowej konstrukcji dachu. Ocalała jednie ściana szczytowa z wieńczącą ją rzeźbą Diany na polowaniu.

– Od tamtej pory budynkiem nikt się nie interesuje, nikt go nie dozoruje, ani nawet nie zabezpieczył przed wizytami nieproszonych gości – alarmuje nas mieszkaniec Szczecinka, który często odwiedza leśne miasteczko. – Sam dwa razy przeganiałem stamtąd dzieciaki bawiące się w ruinach. Dodajmy, w niebezpiecznych ruinach. Złodzieje ukradli resztki stalowych belek, zarówno tych, które spadły na ziemię, jak i tych wspartych jeszcze o mur. Dzięki nim konstrukcja jeszcze jakoś się trzymała. Teraz ściana w każdej chwili może runąć grzebiąc kogoś żywcem. Szabrownicy wzięli się już za pozostałą część gmachu. Kradną dachówki i co jeszcze tylko się da.

Nasz Czytelnik apeluje o ocalenie chociażby frontowej rzeźby i zdjęcie jej zanim roztrzaska się o ziemię. – Wiem, że to własność prywatna i władze lokalne niewiele tutaj mogą zrobić, jeżeli właściciel nie poczuwa się do odpowiedzialności za Dom Oficera, ale może chociaż ogrodzić? – martwi się nasz rozmówca. – Byłem w tej sprawie w borneńskim ratuszu, ale dowiedziałem się, że nie ma na to pieniędzy, a sprawą zainteresowano powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, a nawet prokuratora.

O wyjaśnienia poprosiliśmy wiceburmistrza Bornego Bogdana Korpala: – Jest ogromnie utrudniony kontakt z właścicielem Domu Oficera, po prostu nie ma z kim rozmawiać – mówi. – Obowiązkiem właściciela jest zabezpieczyć obiekt budowlany przed osobami postronnymi. Sprawą zajmuje się inspektor budowlany. My ze swej strony siłami strażników miejskich staramy się pilnować kwestii porządkowych.

– Na dziś nie udało nam się ustalić adresów właścicieli budynku, co umożliwiłoby powiadomienie ich o kontroli, a to jest podstawą podjęcia jakichkolwiek działań. Prosiliśmy nawet prokuraturę o pomoc w ustaleniu adresów właścicieli, także bezskutecznie – mówi Dawid Olejnik ze szczecineckiego inspektoratu nadzoru budowlanego. – Swego czasu próbowaliśmy obiekt zabezpieczyć wieszając tabliczki ostrzegawcze, grodząc taśmą, ale to doraźne działania, które nie chronią przed dostępem osób niepowołanych.

Borneński Dom Oficera Dom Oficera to najbardziej charakterystyczny obiekt w leśnym miasteczku przypominający o jego wojskowej przeszłości. Okazała budowla powstała w latach 30. XX wieku, gdy Niemcy budowali w Bornem bazę dla poligonu. Po wojnie bazę przejęli Rosjanie, którzy urządzili w Domu Oficera garnizonowe kasyno. Mieściły się tu kino, teatr, pokoje gościnne, restauracja. Tak wyglądał zaraz po pożarze, dziś grozi mu zagłada. (fot. Rajmund Wełnic)

Źródło: „Głos Koszaliski”, dn. 7 stycznia 2012, godz.13:00.

Jedna odpowiedź na “Powolna zagłada Domu Oficera”

  • Smutne jest to, że na naszych oczach rozsypuje się kolejna wizytówka miasta… Po Willi Dubynina już nie ma śladu… Przykre jest to, że to czym mogłoby miasto przyciągać turystów – historia – umyka nam. Wolimy nowe, zapominamy, bo tak wygodniej…
    Osobiście uważam, że błąd był na samym początku. Pozwolono na sprzedaż budynku. Wiadomo było, że tak ogromny budynek nikt nie będzie w stanie utrzymać – zwłaszcza spoza kraju, na odległość.
    Przecież gdyby pozostał w rękach gminy to teraz możnaby było urządzić w nim Dom Kultury, Bibliotekę. Mógłby nie tylko służyć mieszkańcom, ale stać się prawdziwą wizytówką miasta !
    Wiem, że historia naszej gminy jest „niewygodna” ale dbajmy o to by przetrwała… dla następnych pokoleń.

    W końcu to co nas odróżnia od zwierząt to właśnie historia.

Zostaw odpowiedź