Zegar
Pogoda
12 grudnia 2018, 00:38
Czysto
Czysto
1°C
odczuwalna: 1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 100%
prędkość wiatru: 1 m/s N
Wiatr w porywach: 2 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 08:01
zachód słońca: 15:32
Prognoza 13 grudnia 2018
dzień
Mglisto (pochmurnie)
Mglisto (pochmurnie)
1°C
prędkość wiatru: 1 m/s ENE
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 0
Prognoza 14 grudnia 2018
dzień
Pochmurnie
Pochmurnie
-1°C
prędkość wiatru: 1 m/s E
Wiatr w porywach: 2 m/s
max. UV-Index: 1
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Awantura o kamień Hitlera

Rada sołecka z wsi Bińcze (gmina Czarne) domaga się zwrotu kamienia upamiętniającego posadzenie dębu ku czci Adolfa Hitlera, który zawędrował do Bornego Sulinowa.

Na naszym forum internetowym (forum.gk24.pl) odezwał się Marek Zenel, sołtys wsi Bińcze koło Czarnego (województwo pomorskie), który przeczytał artykuł w „Głosie” o rzekomym dębie Adolfa Hitlera w Bornem Sulinowie. Na jego ślad wpadł Andrzej Michalak, pasjonat militarnej historii dawnej bazy wojsk niemieckich i radzieckich.

Koronnym argumentem miał być kamień znaleziony ponoć w okolicach Bornego, którym upamiętniono posadzenie dębu, którymi w całej III Rzeszy czczono dojście do władzy führera. Wyryto na nim napis „Hitler – Eiche” (niem. dąb Hitlera), swastykę i datę 30 stycznia 1933, gdy Hitler został kanclerzem Niemiec. Pan Andrzej uważa, że kamień upamiętnił w roku 1934 posadzenie przez mieszkańców wsi Linde dębu.

Wydawało się to całkiem realne, wszak wkrótce potem Hitler rozpoczął w Bornem budowę wielkiego poligonu, który także później wizytował. Znalazł się nawet dąb, który miał być „tym” dębem.

I właśnie drzewo wzbudziło pierwsze wątpliwości. Po naszej publikacji badania wieku dębu z Lipowej przeprowadził Tomasz Skowronek, z zawodu leśnik, ale z zamiłowania także pasjonat historii Bornego oraz przewodniczący Rady Miejskiej.

Ustalił, że drzewo ma mniej więcej 118 lat, a więc raczej mało prawdopodobne jest, aby zostało posadzone po dojściu Hitlera do władzy. Dąb musiałby mieć bowiem dziś około 80 lat. Andrzej Michalak te wyliczenia kwestionował.

Z kolei Dariusz Czerniawski, szef izby historycznej w Borne postanowił rzecz zbadać dogłębnie. Dotarł do monografii Czarnego pt. „Miasto i Gmina Czarne” autorstwa Tadeusza Gasztolda, Wiktora Zybajło, i Macieja Zybajło wydanej w roku 2001.

Znalazł tam zdjęcie kamienia odnalezionego we wsi Bińcze w 1999 roku, który do złudzenia przypomina kamień borneński. Przypadek? Porównanie zdjęcia z tej publikacji ze zdjęciem zamieszczonym w „Głosie Koszalińskim” – zdaniem Dariusza Czerniawskiego – nie budzi wątpliwości, że jest to ten sam obiekt. – Widoczne charakterystyczne ślady uszkodzeń występują na obu zdjęciach w tym samym miejscu – uważa.

Po tej publikacji odezwał się sołtys z Bińcza: – Z tego co ustaliliśmy, kamień leżał na terenie gminnym za szkołą – mówi Marek Zenel. – Nie wiem, jak ten pan wszedł w jego posiadanie, może ktoś mu go podarował.

Sprawa jednak poruszyła mieszkańców wsi. Rada sołecka na dniach wystosuje pismo do burmistrz Bornego z prośbą o zwrot kamienia.

– Chcemy to po dobroci załatwić – sołtys jest zdania, że miejsce historycznej pamiątki jest w tam, gdzie kamień znajdował się przez dziesięciolecia. – Mamy świetlicę, w której młodzi ludzi poznają historię tych stron, także jej ciemną stronę i taki eksponat bardzo by się przydał – mówi pan Marek, który jest gotów nawet sam pojechać i kamień odebrać. – W Biernatce posadzono dąb dla Himmlera, twórcy SS, u nas także rosną dęby i być może uda się odnaleźć ten poświęcony Hitlerowi.

Burmistrz Czarnego Jan Zieniuk przypomina sobie, że kamień znaleziono kilkanaście lat temu przy okazji usuwania dębu, w ziemi, wśród korzeni. Nie bardzo sobie wyobraża, jak władze samorządowe mogłyby wpłynąć na właściciela, aby ten przekazał kamień mieszkańcom wsi Bińcze.

– Do tematu trzeba podejść spokojnie, może uda się go wyeksponować w Bornem z informacją, skąd pochodzi kamień i jaka jest jego prawdziwa historia? – zastanawia się burmistrz Czarnego. – Bo jeżeli miałby wrócić to Bińczy i leżeć bez żadnej tabliczki, to może znowu zgiąć.
Andrzej Michalak nie chciał z nami o sprawie rozmawiać.

Źródło: „Głos Koszaliski”, dn. 23 kwietnia 2012, godz.08:15.

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Kwiecień 2012
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Imprezownik
Gru
15
sob
13:00 Kiermasz świąteczny
Kiermasz świąteczny
Gru 15@13:00 – 20:45
Kiermasz świąteczny @ Budynek Kulturalno-Oświatowy
Program: 11.00-14.00 – warsztaty ozdób choinkowych w CKiR 13.00 – otwarcie stoisk przed BKO ze sprzedażą świątecznych specjałów 14.30 – otwarcie kawiarni z domowymi wypiekami, m.in. pierniki wg receptury Reni, ciasta, kawa, herbata i „GRZANIEC”[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow