Zegar
Pogoda
22 czerwca 2018, 09:40
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
12°C
odczuwalna: 11°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 72%
prędkość wiatru: 3 m/s W
Wiatr w porywach: 8 m/s
UV-Index: 2
wschód słońca: 04:22
zachód słońca: 21:28
Prognoza 23 czerwca 2018
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
17°C
prędkość wiatru: 5 m/s WNW
Wiatr w porywach: 7 m/s
max. UV-Index: 4
Prognoza 24 czerwca 2018
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
20°C
prędkość wiatru: 3 m/s NW
Wiatr w porywach: 4 m/s
max. UV-Index: 7
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Podsumowanie realizacji programu COMENIUS

Projekt wielostronny „Make the best of your students’ language learning” realizowany w ramach programu Comenius Uczenie się Przez Całe Życie był realizowany w Szkole Podstawowej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Bornem Sulinowie w latach 2010-2012 i właśnie dobiegł końca. W roku szkolnym 2010/2011 siedmiu uczniów wzięło udział w dwóch wyjazdach roboczych do Rumunii i Turcji. W roku szkolnym 2011/2012 grupa 23 uczniów odbyła w maju bieżącego roku dwie następne wizyty robocze. Pierwsza z nich miała miejsce w Hiszpanii na Majorce, gdzie nauczyciele ustalali ostatnie szczegóły dotyczące realizacji projektu oraz następnego, finałowego wyjazdu, omawiali powtórne wyniki ankiet przeprowadzonych w szkole tureckiej, poznali i ćwiczyli hymn projektu. Ponadto partner hiszpański zaprezentował słownik wielojęzykowy, nad którym pracowaliśmy podczas pobytu w Polsce. Uczniowie hiszpańscy zaprezentowali inscenizację swojej legendy, uczniowie goszczący tam mieli okazję porównać i omówić swoje przedstawienia. Dzieci miały też okazję wziąć udział w lekcjach ramowych swoich rówieśników. Partner hiszpański zaprosił nas również na krajoznawczą podróż po wyspie. Dwa tygodnie później złożyliśmy partnerską i ostatnią w tym projekcie wizytę w Czechach. Na tę wyprawę pojechali uczniowie, którzy w trakcie wizyty w Polsce gościli przybyłych uczniów z krajów partnerskich. Ponadto, w ramach nagrody z bardzo dobre wyniki w nauce, wyjechało dodatkowo 11 uczniów klas 4-6. Zostaliśmy podjęci przez burmistrzów miast Rohatec i Hodonin. Grupa nauczycieli została również podjęta przez burmistrza Brna oraz zwiedziliśmy tamtejszy Uniwersytet Sportu, gdzie byliśmy zachęcani do podjęcia współpracy z tą instytucją. W tym czasie uczniowie wzięli udział w zabawie „szukanie skarbu”, która zakończyła się dyskoteką. Ponadto zwiedziliśmy szkołę, uczniowie wzięli udział w zabawach integracyjnych oraz wykonali logo projektu składające się z puzzli, które uczestnicy kolorowali oraz naklejali zdjęcia z widokami lokalnymi swojego miejsca zamieszkania. W trakcie przygotowań do wieczorku kulturowego dzieci uczyły się nawzajem tańców regionalnych, ćwiczyli hymn, który został zaprezentowany pod koniec wieczorku. Każdy partner miał również okazję przećwiczyć swoją legendę na scenie. W trakcie wieczorku zostały one zaprezentowane zebranej społeczności lokalnej. Czescy gospodarze zaprosili nas na niezapomnianą wycieczkę krajoznawczą.
Należy nadmienić, iż w październiku ubiegłego roku gościliśmy 33 uczestników roboczej wizyty z Turcji, Rumunii, Czech i Hiszpanii. Zostali oni podjęci przez Burmistrza miasta Borne Sulinowo. W trakcie ich pobytu został omówiony blog, wykonane plakaty z bohaterami kreskówek i ich opisem, bohaterami legend, które zostały zaprezentowane w trakcie ostatniej wizyty wraz z ich scenariuszami. Opracowaliśmy również materiał do słownika wielojęzykowego. Uczniowie wzięli udział w przygotowanych dla nich zajęciach projektowych z przyrody, angielskiego i historii. Nasi goście zwiedzili historyczne miejsca naszej miejscowości i okolic oraz wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta. W trakcie wieczorku kulturowego zaprezentowaliśmy dorobek i umiejętności naszych uczniów jak również tańce tradycyjne. Nasi goście również zapoznali nas z elementami swojej kultury. Na koniec odśpiewaliśmy pod egidą p. Moniki Burian piosenkę „Panie Janie” we wszystkich językach krajów partnerskich. Niestety, ani telewizja Gawex ani Kronika nie skorzystały z zaproszenia na tę uroczystość.

Realizacja projektu zakończyła się osiągnięciem wszystkich zaplanowanych celów. Z założonych 24 mobilności zrealizowano 41. Partner rumuński opublikował kalendarz ścienny i biurowy z obrazkami ilustrującymi ważne wydarzenia danego miesiąca w każdym kraju, każdy partner przeprowadził ankietę diagnozującą style uczenia się wśród uczniów, której wyniki były omówione na spotkaniu w Turcji. W każdym kraju partnerskim uczniowie brali udział w różnych zajęciach mających na celu uaktywnienie różnych stylów uczenia się. Wykonano plakaty z bohaterami kreskówek i legend, przygotowano ich scenariusze, opracowano materiał do słownika wielojęzykowego. Powstał blog oraz grupa projektowa na facebook’u. Powstał również film na temat projektu.

W lokalnych gazetach oraz w Internecie m.in. na stronie gminy pojawiały się artykuły dotyczące poszczególnych realizowanych wizyt. Ponadto społeczność szkolna oraz rodzice byli również informowani o postępach prac.

Projekt ten miał również ogromny wpływ na uczniów biorących w nim udział. Dzieci szlifowały język angielski, poznawały inne kultury i uczyły się tolerancji i szacunku wobec nich. Podróże motywowały ich do podejmowania wysiłku na rzecz projektu, wzmacniały ich charakter oraz postawę otwartości i odwagi. Ponadto szkoła została doposażona min. w laptopa z oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie profesjonalnych filmów, rzutnik multimedialny, gablotę informacyjną, stroje teatralne, sprzęt dymiący i oświetlenie dyskotekowe.

Sama praca nad stworzeniem projektu i znalezieniem partnerów nie należała do najłatwiejszych, ale sama jego realizacja przysporzyła tylko niezapomnianych wspaniałych wrażeń zarówno nauczycielom jak i uczniom biorącym w nim udział. Ci ostatni już pytali o możliwość wzięcia udziału w następnym tego typu przedsięwzięciu. Kto wie…. może jeszcze raz spróbujemy….

Koordynator projektu

mgr Renata Gmurowska


Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Źródło: UM Borne Sulinowo.

Zostaw odpowiedź