Zegar
Pogoda
21 maja 2018, 10:36
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
19°C
odczuwalna: 21°C
aktualne ciśnienie: 1030 mb
wilgotność: 42%
prędkość wiatru: 3 m/s N
Wiatr w porywach: 5 m/s
UV-Index: 5
wschód słońca: 04:43
zachód słońca: 20:58
Prognoza 22 maja 2018
dzień
Częsciowo słonecznie, burze
Częsciowo słonecznie, burze
22°C
prędkość wiatru: 2 m/s NE
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 7
Prognoza 23 maja 2018
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
23°C
prędkość wiatru: 2 m/s NE
Wiatr w porywach: 4 m/s
max. UV-Index: 6
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
 •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Dom starości szuka pieniędzy. Pensjonariusze na piętrze. Na parterze sylwester

Borne Sulinowo, BORNIAK

W publicznych instytucjach bieda aż piszczy. Dlatego zabawy sylwestrowe organizują już nie tylko szkoły, świetlice i ośrodki kultury, ale i… Dom Pomocy Społecznej.

Na ulicach Bornego Sulinowa, w województwie zachodniopomorskim, rozwieszono plakaty: Dom Pomocy Społecznej zaprasza na sylwestra. Za 360 zł od pary można się bawić przy orkiestrze, zjeść i napić się szampana. Zapisy na imprezę w sekretariacie DPS-u.

– To nie pierwszy raz – mówią mieszkańcy. – Od lat placówkę wynajmuje się na bale, wesela czy andrzejki – dodają.

Z zamówieniem sali rzeczywiście nie ma problemu. – Wesele na 140 osób? Nie ma sprawy – słyszymy w sekretariacie DPS-u. – Ciasta, owoce i alkohol trzeba kupić we własnym zakresie. Resztę jedzenia przygotowujemy na miejscu. Cena: 150 zł od osoby. Nawet zespół możemy wynająć.

O zabawach organizowanych w DPS-ie nie chcą rozmawiać ani podopieczni, ani pracownicy.

Opowiada jedna z byłych opiekunek: – Jak pracownicy DPS-u zaczynają porządkować hol, pensjonariusze wiedzą, że będzie impreza. Każdy z nich chowa się w swoim pokoju. Problem jest zwłaszcza z osobami najbardziej schorowanymi, bo hałas potęguje ból. Ale personel nie narzeka, bo kucharki zatrudnione przy zabawie mogą liczyć na dodatkowe honorarium, podobnie opiekunki, które robią wtedy za kelnerki.

Zastrzyk gotówki

Organizacja sylwestra to dla publicznej instytucji zastrzyk gotówki. – Dzięki temu udało nam się kupić sprzęt komputerowy do pracowni językowej i komputerowej – mówi Teresa Liburska-Łój, dyrektorka Zespołu Ogólnokształcącego nr 7 w Katowicach. – Dofinansowaliśmy też m.in. wyjazdy na Zieloną Szkołę dla uczniów z niezamożnych rodzin.

Imprezy w szkole organizował m.in. Marek Mróz, były przewodniczący rady rodziców. – Sylwestry odbywały się dla rodziców naszych uczniów i mieszkańców osiedla. Na organizację zabawy zawsze mieliśmy pozwolenie z Urzędu Miasta. Ponieważ odbywały się w czasie, gdy nie ma zajęć, bez udziału uczniów, nie było z tym problemu. Ale najważniejsze, że każdy sylwester odbywał się bez alkoholu, nie było nawet szampana. Wszystkie wpływy z biletów były przekazywane na konto rady rodziców – mówi.

W tym roku sylwester w szkole się nie odbędzie, ale tylko dlatego, że remontowana jest kuchnia. – Wiem od obecnej rady rodziców, że w przyszłym roku sylwester będzie zorganizowany – dodaje dyrektorka.

Agnieszka Kotyra, kierowniczka biblioteki w Sichowie (województwo świętokrzyskie), też organizowała sylwestra w swojej placówce. – Dzięki temu zrobiliśmy zapas materiałów biurowych. Impreza była kameralna, po opłaceniu cateringu pieniędzy nie starczyło na nic więcej – mówi.

Bolesław Folek, szef Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, marzy o dodatkowym miejscu w budynku, w którym sylwestra z tańcami i poczęstunkiem mógłby zorganizować. Na razie jest sylwester filmowy. – Mamy salkę, w której możemy wyświetlać filmy, a o północy wznieść toast. Pieniądze z biletów przekazujemy na utrzymanie chóru, młodzieżowej orkiestry dętej, teatru muzycznego. Jeśli miałbym dodatkową salę, chętnie organizowałbym sylwestra z przytupem, bo większe byłyby wpływy z biletów – tłumaczy.

Element nowości dla mieszkańców

Ile na organizowaniu imprez zarabia DPS w Bornem Sulinowie?

Tomasz Skowronek, przewodniczący rady miejskiej w Bornem, próbuje się tego dowiedzieć. Zadaje pytania władzom gminy: – Co z koncesją na alkohol? Czy placówka odprowadza podatki za działalność komercyjną? Na co przeznacza zarobione pieniądze?

– Nie możemy powiedzieć. Obowiązuje nas ochrona danych i tajemnica skarbowa – zastrzega Lidia Ławrukajtis, skarbniczka gminy.

Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska, burmistrz Bornego Sulinowa, przyznaje, że odpowiednia deklaracja podatkowa w sprawie działalności komercyjnej z DPS-u nie spłynęła. Zaznacza, że nie może zakazać placówce organizowania imprez, bo organem prowadzącym DPS jest starostwo powiatowe.

Tomasz Kapuściński, wicedyrektor DPS-u, mówi, że pieniądze z imprez są przeznaczane na zapewnienie dobrej jakości i komfortu życia mieszkańców, m.in. na andrzejki, walentynki, prezenty na Wielkanoc, paliwo na dojazdy do szpitali, organizowanie imprez plenerowych. Podkreśla, że żaden z jego podopiecznych nigdy nie skarżył się na imprezy, które odbywają się w holu.

Zdaniem Krzysztofa Lisa, starosty szczecineckiego, organizowanie zabaw w DPS-ie nie jest niezgodne z prawem. Gdy pytamy, jak to się ma do Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która wyraźnie zakazuje spożywania alkoholu na terenie placówek opiekuńczych, odpowiada: – Nie wiem, czy tam podawany jest alkohol. Ostatnio bardzo modne stało się organizowanie imprez bezalkoholowych. Robi się na przykład takie wesela.

– Nie widzi pan niestosowności urządzania imprez w takim miejscu?

– DPS nie jest ośrodkiem zamkniętym, zabetonowanym. To także pewien element nowości dla mieszkańców.

Granica została przekroczona?

Andrzej Pacia, szef DPS-u w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim nie wyobraża sobie, by mógł zorganizować sylwestra w placówce.

– Byłoby to złamanie przepisów, z czego najważniejszy dla mnie to 55 artykuł Ustawy o pomocy społecznej. Mówi, że pensjonariuszom należy się wolność, poczucie intymności i bezpieczeństwa. Co by zrobili moi podopieczni, gdybym wpuścił do ich domu orkiestrę, podpity i rozhulany tłum gości? – wzdycha dyrektor.

Jego zdaniem placówki takie jak DPS mogą sobie dorabiać na zasadach, które nie odbijają się na starszych mieszkańcach. – Wiele domów zakłada stowarzyszenia, dzięki którym można pozyskiwać sponsorów, czy prosić o odprowadzanie jednego procentu z podatku – podpowiada.

Grzegorz Wójkowski, szef katowickiego Stowarzyszenia Bona Fides, które zajmuje się rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, nie ma wątpliwości, że w Bornem Sulinowie granice zostały przekroczone. – Rozumiem, że takie placówki jak DPS, szkoły czy domy kultury mają problemy finansowe i chcą jakoś dorobić. Ale ta chęć nie może stać w sprzeczności z celem statutowym placówki. A celem DPS-u jest opieka nad osobami starszymi i schorowanymi – podkreśla.

Mieszkańcy Bornego o tym, co się dzieje w ośrodku poinformowali Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wojewodę zachodniopomorskiego. – Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że działalność prowadzona w DPS-ie w Bornem Sulinowie jest niezgodna z prawem. Zobowiązaliśmy starostę, by ją ukrócił – mówi Agnieszka Muchla, rzeczniczka wojewody.

Starosta Lis przyznaje, że pismo od wojewody dostał. – Muszę je na spokojnie przeanalizować, dopiero wtedy odniosę się do zaleceń – mówi.

Mimo wszystko sylwester w DPS-ie się odbędzie.

Źródło: Gazeta.pl, dn. 30 grudnia 2012.

2 komentarze na “Dom starości szuka pieniędzy. Pensjonariusze na piętrze. Na parterze sylwester”

 • Marek1947:

  Ptaszek – pijaczek w zielonym kubraczku wziął się za uwalenie ludzi z inicjatywą. Sam nie dba o czystość swojej woliery. Śmieci go zasypią, flachy po libacjach, ale widzi złe działanie u ludzi z inicjatywą. Nie dostał w łapę, więc zatrudnił jakieś „ałtorytety”, kumpli od sznapsa i kotleta. „Gastronomiki” Bornego żyją jeszcze „ruską epoką” (ruski mundur, tara na szyję, baba kałacha w łapę…. 2 sety „spirytu” w szyję, nos czerwony i do roboty. Kto wam przyjdzie na te jasełka? Ptaszek-pijaczek w zielonym kubraczku? TAK!!! Ten lubi flachy, ale na krzywy ryjek. Przecież to facet z klasami, ale bez klasy. Pluć na ludzi z inicjatywą może każdy, ale pomóc ludziom w DPS-ie nie ma chętnych. Gdyby te „Mariny”… wsparły DPS, to nie Dyrekcja DPS nie szukałaby innych środków. Krytykantów, złośników…. ci u nas bez miary, ale ludzi chcących pomóc jest b. malutko. A szczególnie osobom starszym.
  A jeśli uważacie, że dyrektorka DPS okrada podopiecznych, to miejcie na tyle przyzwoitości i oficjalnie powiadomcie PROKURATURĘ o wiadomych wam niedociągnięciach.
  Pisanie typu: „Tylko ciekawe skąd pani dyrektor ma corocznie na nowy samochód prywatny? Czapla też coraz kupuje nowy sprzęt… bo ruda daje zarobić… Kapusta nie ma nic do gadania a związki zawodowe liżą tyłek dyrekcji. Klika i kumoterstwo a pensjonariusze cierpią, tylko oni tego głośno nie powiedzą bo się boją rudej dyrektorki…” świadczy tylko o idiotyzmie piszącego. Człowiek bez honoru dorwał się do…. Bez klasy i zwykłej ludzkiej uczciwości.

 • mieszkaniec:

  Zawiść jaka emanuje z jednego rozwścieczonego gastronomika Pawła Włocha została przeniesiona do Internetu i na łamy prasy ogólnopolskiej. Nie zaskoczyłoby mnie, gdyby pod nickiem były pracownik ukrywał się Pan Paweł Włoch z Bornego Sulinowa, który na forum gk24.pl zamiescił ponad 150 wpisów. Ile jeden człowiek może mieć twarzy? Jedną? Nie w przypadku wymienionego Pana Włocha jest inaczej używał ponad 80 nicków również podszywając się pod kobiety! Ocenę postępowania tego Pana pozostawiam każdemu z czytających.

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Styczeń 2013
P W Ś C P S N
« Gru   Lut »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Imprezownik
Cze
1
pt
całodniowy 25 lat Bornego Sulinowa
25 lat Bornego Sulinowa
Cze 1 – Cze 3 całodniowy
RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW 25-LECIA BORNEGO SULINOWA 1 – 3 czerwca 2018 r. 01.06.2018 r. – piątek 12.00 Msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie 13.15 Część oficjalna obchodów 25-lecia Bornego Sulinowa[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA