Zegar
Pogoda
20 lutego 2018, 16:52
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
1°C
odczuwalna: -1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 57%
prędkość wiatru: 3 m/s ENE
Wiatr w porywach: 4 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 17:13
Prognoza 21 lutego 2018
dzień
Pochmurnie
Pochmurnie
1°C
prędkość wiatru: 2 m/s NE
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
Prognoza 22 lutego 2018
dzień
Mglisto (pochmurnie)
Mglisto (pochmurnie)
-1°C
prędkość wiatru: 2 m/s NE
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca
Inwestycje z rozpędu. Rozmowa z Krzysztofem Lisem Starostą Szczecineckim na temat przedsięwzięć realizowanych w roku 2014.

Borne Sulinowo, BORNIAK

Pomimo trudności finansowych państwa, scedowaniu na samorządy powiatowe większej ilości zadań bez zwiększenia dotacji czy subwencji, bessy na rynku nieruchomości, Powiat Szczecinecki zaplanował w 2014 r. realizację licznych inwestycji, kontynuowanie tych już rozpoczętych. Wydatki sięgną aż 23.396.804 zł, co stanowi 22,63% całości budżetu. A zatem dla chcącego nic trudnego?

Nigdy nie jest tak, że mamy taki komfort finansowy, abyśmy mogli realizować przedsięwzięcia i zadania, które powinny być uwzględnione z uwagi na potrzeby społeczności lokalnej. Dlatego należy ustalać gradację tych inwestycji lub tak je projektować, aby uwzględnić możliwości ich dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Pomimo zakończenia obecnego okresu budżetowania unijnego 2007-2013 nadal można aplikować o wsparcie wielu zadań ze źródeł unijnych, ponieważ obowiązuje reguła N+2. Poza tym nadal jeszcze możemy liczyć na dofinansowanie zadań energooszczędnych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, infrastrukturalne ze źródeł Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, możemy liczyć na dofinansowanie niektórych przedsięwzięć z Ministerstwa Sportu (stadion lekkoatletyczny), Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – kształcenie zawodowe, wyposażenie dla szkół zawodowych, czy PFRON – zakup samochodów i likwidacja barier architektonicznych.
Należy te przedsięwzięcia odpowiednio zaprojektować do realizacji stosując właściwą inżynierię finansową. Jak to się wszystko zsumuje, to w budżecie zaplanowanym i przyjętym przez Radę Powiatu na rok 2014 wydatki inwestycyjne będą wynosić 23,4 mln zł.
Czy jest trudno? Oczywiście, że tak. Ciągle odczuwamy brak środków finansowych – tych własnych i zewnętrznych, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu nadal udaje nam się realizować wiele zadań inwestycyjnych, z których wszyscy powinniśmy być dumni.

Finanse państwa nie są jak balon – z gumy, finanse samorządów są odzwierciedleniem finansów państwa, stąd konieczność ograniczenia wydatków bieżących, ale też tych, związanych z inwestycjami. Chciałbym powiedzieć, że jeszcze „jedziemy” siłą rozpędu.

Mnogość inwestycji jest imponująca. Należy jednak podkreślić to, co powiedział Pan podczas swojego wystąpienia przed uchwaleniem przez Radę budżetu: „Mimo, że rok 2014 jest rokiem wyborczym, projekt budżetu na rok 2014 nie jest „kiełbasą wyborczą”.

Oczywiście, że tak. Nie planujemy w roku 2014 – roku wyborczym, uroczystych otwarć zrealizowanych zadań inwestycyjnych, przeciwnie – niektóre rozpoczynamy realizować, a zakończone zostaną w 2015 r. (np. Centrum Edukacji Ekologicznej lub stadion lekkoatletyczny – 2016). Te najważniejsze wielomilionowe wydatki inwestycyjne zrealizowaliśmy 2013 roku – siedziba Komendy Powiatowej Policji, rozbudowa szczecineckiego szpitala, nowa baza i zakup taboru dla PKS. Samorząd powiatu szczecineckiego w tej kadencji zrealizował wiele zadań inwestycyjnych ważnych dla społeczności lokalnej, uważam że nie są nam potrzebne spektakularne otwarcia w roku bieżącym, tylko dlatego że to rok wyborczy. Sądzę, że jeżeli mieszkańcy mają nas oceniać, to to czy w roku 2014 oddajemy coś hucznie czy nie, nie będzie miało znaczenia dla wyniku wyborczego. Na ten wynik pracuje się całą kadencję, a nie tylko w roku, w którym są wybory.
Sztandarową inwestycją 2014 r. jest budowa „Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Ponadregionalny Ośrodek Rewitalizacji Jezior”, ale nie tylko. Nie mniej widowiskową będzie budowa stadionu lekkoatletycznego, a ta już wkrótce.
Tak, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w powiązaniu z Ponadregionalnym Ośrodku Rewitalizacji Jezior to przedsięwzięcie, nad którym pracowaliśmy ostatnie dwa lata. Nie ukrywam, że mieliśmy tu ogromne wsparcie i przychylność Pana Jacka Chrzanowskiego, Prezesa WFOŚiGW w Szczecinie oraz Jerzego Hardie-Douglasa Burmistrza Szczecinka. Udało się nam też zachęcić Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku do wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia (1 mln zł), ale trzeba sobie powiedzieć budżet powiatu wspiera to przedsięwzięcie dużym udziałem środków własnych – 854 tys zł – pożyczka z WFOŚiGW w Szczecinie – to udział, który trzeba będzie spłacić z odsetkami przez najbliższe lata oraz udział z dochodów własnych w wysokości 1,2 mln zł. Coraz trudniej jest wygospodarować środki własne na zadania, które nie są priorytetem – edukacja ekologiczna czy rewitalizacja jezior. Dotyczy to również stadionu lekkoatletycznego. To nie jest tak, że on musi być w Szczecinku. Przez ostatnie dwa lata wykonałem wiele działań i odbyłem wiele spotkań, aby tym pomysłem zarazić decydentów. Ok, dzisiaj jesteśmy na liście Ministra Sportu i możemy liczyć na 50% dofinansowanie tej inwestycji – to około 4,9 mln zł, drugie tyle, trzeba znaleźć we własnym budżecie.
Na pewno dzięki temu przedsięwzięciu będziemy mogli „łowić” talenty sportowe z naszego terenu, Zespół Szkół Nr 6 będzie miał kapitalne możliwości prowadzenia zajęć pozalekcyjnych – sportowych, być może uruchomi klasę sportową w dyscyplinach lekkoatletycznych w połączeniu z pomysłem p. Arkadiusza Guminiczuka (kompleks boisk sportowych i kampus) można będzie stworzyć centrum sportowe w oparciu o te dwa kompleksy, z których korzystać będzie wielu sportowców z regionu i kraju. Jeżeli będą przyjeżdżać zawodnicy (kilka tysięcy osób w skali roku), to będą nowe miejsca pracy, większy ruch w handlu, co w konsekwencji wszystkim nam się to opłaci.

W tym roku realizowany będzie szereg inwestycji w szczecineckim szpitalu. Poza tym, że wpłyną one na poprawę jakości i komfortu leczenia pacjentów, o czym informowaliśmy w poprzednim numerze „Serwisu Powiatowego”, wrośnie poziom referencji naszego szpitala?

Rok 2014 to drugi rok, w którym inwestowanie w szczecinecki szpital będzie kontynuowane. Wszystkie wydatki zaplanowane w budżecie powiatu szczecineckiego na szpital to około 10 mln zł. Oczywiście środki finansowe w tej kwocie to przede wszystkim środki zewnętrzne, pozyskane; na wyposażenie nowego budynku i sali operacyjnej ortopedii wydamy prawie 5 mln zł, z tego: rezerwa z Ministerstwa Finansów prawie 2,5 mln zł; 1,7 mln zł to środki własne Powiatu i ponad 750 tysięcy zł to środki własne Miasta Szczecinek jako współwłaściciela szpitala; – na przebudowę poddasza budynku głównego szpitala, gdzie obecnie funkcjonuje oddział pediatryczny i urazowo-ortopedyczny wydamy 1,5 mln zł, jest to dotacja WFOŚiGW, którą pozyskał Powiat Szczecinecki, niskooprocentowana pożyczka WFOŚiGW, jak również środki własne Powiatu;
– na budowę systemu cieplnego nowego budynku szpitala wydamy 2,2 mln zł. Samorząd powiatowy przygotował projekt do Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 4.1, który został bardzo dobrze oceniony, sądzę że niedługo będzie decyzja o przyznaniu nam dofinansowania – będzie to 90% wartości zadania – tylko 10 % kosztów tego projektu to udział własny;
– po modernizacji poddasza chcemy dokonać przebudowy oddziału dziecięcego tak, aby od 1 stycznia 2015 roku mógł funkcjonować w wyremontowanych obiektach spełniających wysokie standardy.
Te wszystkie przedsięwzięcia mają jeden cel, poprawa standardu usług zdrowotnych w szczecineckim szpitalu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie podjęto wspólnych działań – Powiat Szczecinecki i Miasto Szczecinek, to nasz wspólny sukces, który może być przykładem dla innych samorządów. Sądzę, że na koniec 2015 roku – jak wszystkie nasze zamiary inwestycyjne zostaną zakończone – będziemy w innym miejscu z usługami zdrowotnymi, które świadczy szczecinecki szpital – na miarę szpitala specjalistycznego.

Powiat nie zapomniał też o osobach niepełnosprawnych. Jakie przedsięwzięcia w tym zakresie będą realizowane?

Od lat zadania inwestycyjne, które uwzględniają interes osób niepełnosprawnych są realizowane przez samorząd powiatowy z dużym sukcesem. Rozbudowa SOSW o szkołę życia, remonty węzłów sanitarnych w placówkach oświatowych, remont ciągów komunikacyjnych w szkołach i internatach, szpitalu, remonty schodów, likwidacja barier poprzez montaż podjazdów z windą i zakup samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych, to tylko część przedsięwzięć, które w ostatnim okresie zostało zrobionych lub jest zaplanowane do realizacji. W tym roku kupimy 4 nowe busy do przewozu osób niepełnosprawnych, zlikwidujemy przeszkody architektoniczne w SOSW i Zespole Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze, ale też do końca kwietnia tego roku przygotujemy i złożymy projekty do PEFRON na następne działania – sądzę że w lipcu, sierpniu podpiszemy umowy na następne przedsięwzięcia, które ułatwią życie niepełnosprawnym, to między innymi:
– likwidacja barier architektonicznych w budynku Starostwa z rampą wjazdową od ulicy 28-go Lutego;
– modernizacja łazienek w Zespole Szkół Nr 1 i Nr 3;
– ciągi komunikacyjne w szczecineckim szpitalu;
– zakup samochodów dla WPPR, DPS w Bornem Sulinowie, Zespołu Szkół Nr 6 w Szczecinku;
– montaż windy w internacie Zespołu Szkół Nr 1.
Poza tym budujemy program działania na rzecz gmin powiatu szczecineckiego, które również planują wiele przedsięwzięć poprawiających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych.

Źródło: Powiat Szczecinek, dn. 28 marca 2014.

Zostaw odpowiedź

 
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow