Zegar
Pogoda
20 stycznia 2019, 13:07
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
-3°C
odczuwalna: -2°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 85%
prędkość wiatru: 1 m/s N
Wiatr w porywach: 2 m/s
UV-Index: 1
wschód słońca: 07:57
zachód słońca: 16:12
Prognoza 21 stycznia 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
-1°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
Prognoza 22 stycznia 2019
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
-1°C
prędkość wiatru: 2 m/s S
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Inwestycje z rozpędu. Rozmowa z Krzysztofem Lisem Starostą Szczecineckim na temat przedsięwzięć realizowanych w roku 2014.

Borne Sulinowo, BORNIAK

Pomimo trudności finansowych państwa, scedowaniu na samorządy powiatowe większej ilości zadań bez zwiększenia dotacji czy subwencji, bessy na rynku nieruchomości, Powiat Szczecinecki zaplanował w 2014 r. realizację licznych inwestycji, kontynuowanie tych już rozpoczętych. Wydatki sięgną aż 23.396.804 zł, co stanowi 22,63% całości budżetu. A zatem dla chcącego nic trudnego?

Nigdy nie jest tak, że mamy taki komfort finansowy, abyśmy mogli realizować przedsięwzięcia i zadania, które powinny być uwzględnione z uwagi na potrzeby społeczności lokalnej. Dlatego należy ustalać gradację tych inwestycji lub tak je projektować, aby uwzględnić możliwości ich dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Pomimo zakończenia obecnego okresu budżetowania unijnego 2007-2013 nadal można aplikować o wsparcie wielu zadań ze źródeł unijnych, ponieważ obowiązuje reguła N+2. Poza tym nadal jeszcze możemy liczyć na dofinansowanie zadań energooszczędnych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, infrastrukturalne ze źródeł Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, możemy liczyć na dofinansowanie niektórych przedsięwzięć z Ministerstwa Sportu (stadion lekkoatletyczny), Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – kształcenie zawodowe, wyposażenie dla szkół zawodowych, czy PFRON – zakup samochodów i likwidacja barier architektonicznych.
Należy te przedsięwzięcia odpowiednio zaprojektować do realizacji stosując właściwą inżynierię finansową. Jak to się wszystko zsumuje, to w budżecie zaplanowanym i przyjętym przez Radę Powiatu na rok 2014 wydatki inwestycyjne będą wynosić 23,4 mln zł.
Czy jest trudno? Oczywiście, że tak. Ciągle odczuwamy brak środków finansowych – tych własnych i zewnętrznych, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu nadal udaje nam się realizować wiele zadań inwestycyjnych, z których wszyscy powinniśmy być dumni.

Finanse państwa nie są jak balon – z gumy, finanse samorządów są odzwierciedleniem finansów państwa, stąd konieczność ograniczenia wydatków bieżących, ale też tych, związanych z inwestycjami. Chciałbym powiedzieć, że jeszcze „jedziemy” siłą rozpędu.

Mnogość inwestycji jest imponująca. Należy jednak podkreślić to, co powiedział Pan podczas swojego wystąpienia przed uchwaleniem przez Radę budżetu: „Mimo, że rok 2014 jest rokiem wyborczym, projekt budżetu na rok 2014 nie jest „kiełbasą wyborczą”.

Oczywiście, że tak. Nie planujemy w roku 2014 – roku wyborczym, uroczystych otwarć zrealizowanych zadań inwestycyjnych, przeciwnie – niektóre rozpoczynamy realizować, a zakończone zostaną w 2015 r. (np. Centrum Edukacji Ekologicznej lub stadion lekkoatletyczny – 2016). Te najważniejsze wielomilionowe wydatki inwestycyjne zrealizowaliśmy 2013 roku – siedziba Komendy Powiatowej Policji, rozbudowa szczecineckiego szpitala, nowa baza i zakup taboru dla PKS. Samorząd powiatu szczecineckiego w tej kadencji zrealizował wiele zadań inwestycyjnych ważnych dla społeczności lokalnej, uważam że nie są nam potrzebne spektakularne otwarcia w roku bieżącym, tylko dlatego że to rok wyborczy. Sądzę, że jeżeli mieszkańcy mają nas oceniać, to to czy w roku 2014 oddajemy coś hucznie czy nie, nie będzie miało znaczenia dla wyniku wyborczego. Na ten wynik pracuje się całą kadencję, a nie tylko w roku, w którym są wybory.
Sztandarową inwestycją 2014 r. jest budowa „Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Ponadregionalny Ośrodek Rewitalizacji Jezior”, ale nie tylko. Nie mniej widowiskową będzie budowa stadionu lekkoatletycznego, a ta już wkrótce.
Tak, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w powiązaniu z Ponadregionalnym Ośrodku Rewitalizacji Jezior to przedsięwzięcie, nad którym pracowaliśmy ostatnie dwa lata. Nie ukrywam, że mieliśmy tu ogromne wsparcie i przychylność Pana Jacka Chrzanowskiego, Prezesa WFOŚiGW w Szczecinie oraz Jerzego Hardie-Douglasa Burmistrza Szczecinka. Udało się nam też zachęcić Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku do wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia (1 mln zł), ale trzeba sobie powiedzieć budżet powiatu wspiera to przedsięwzięcie dużym udziałem środków własnych – 854 tys zł – pożyczka z WFOŚiGW w Szczecinie – to udział, który trzeba będzie spłacić z odsetkami przez najbliższe lata oraz udział z dochodów własnych w wysokości 1,2 mln zł. Coraz trudniej jest wygospodarować środki własne na zadania, które nie są priorytetem – edukacja ekologiczna czy rewitalizacja jezior. Dotyczy to również stadionu lekkoatletycznego. To nie jest tak, że on musi być w Szczecinku. Przez ostatnie dwa lata wykonałem wiele działań i odbyłem wiele spotkań, aby tym pomysłem zarazić decydentów. Ok, dzisiaj jesteśmy na liście Ministra Sportu i możemy liczyć na 50% dofinansowanie tej inwestycji – to około 4,9 mln zł, drugie tyle, trzeba znaleźć we własnym budżecie.
Na pewno dzięki temu przedsięwzięciu będziemy mogli „łowić” talenty sportowe z naszego terenu, Zespół Szkół Nr 6 będzie miał kapitalne możliwości prowadzenia zajęć pozalekcyjnych – sportowych, być może uruchomi klasę sportową w dyscyplinach lekkoatletycznych w połączeniu z pomysłem p. Arkadiusza Guminiczuka (kompleks boisk sportowych i kampus) można będzie stworzyć centrum sportowe w oparciu o te dwa kompleksy, z których korzystać będzie wielu sportowców z regionu i kraju. Jeżeli będą przyjeżdżać zawodnicy (kilka tysięcy osób w skali roku), to będą nowe miejsca pracy, większy ruch w handlu, co w konsekwencji wszystkim nam się to opłaci.

W tym roku realizowany będzie szereg inwestycji w szczecineckim szpitalu. Poza tym, że wpłyną one na poprawę jakości i komfortu leczenia pacjentów, o czym informowaliśmy w poprzednim numerze „Serwisu Powiatowego”, wrośnie poziom referencji naszego szpitala?

Rok 2014 to drugi rok, w którym inwestowanie w szczecinecki szpital będzie kontynuowane. Wszystkie wydatki zaplanowane w budżecie powiatu szczecineckiego na szpital to około 10 mln zł. Oczywiście środki finansowe w tej kwocie to przede wszystkim środki zewnętrzne, pozyskane; na wyposażenie nowego budynku i sali operacyjnej ortopedii wydamy prawie 5 mln zł, z tego: rezerwa z Ministerstwa Finansów prawie 2,5 mln zł; 1,7 mln zł to środki własne Powiatu i ponad 750 tysięcy zł to środki własne Miasta Szczecinek jako współwłaściciela szpitala; – na przebudowę poddasza budynku głównego szpitala, gdzie obecnie funkcjonuje oddział pediatryczny i urazowo-ortopedyczny wydamy 1,5 mln zł, jest to dotacja WFOŚiGW, którą pozyskał Powiat Szczecinecki, niskooprocentowana pożyczka WFOŚiGW, jak również środki własne Powiatu;
– na budowę systemu cieplnego nowego budynku szpitala wydamy 2,2 mln zł. Samorząd powiatowy przygotował projekt do Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 4.1, który został bardzo dobrze oceniony, sądzę że niedługo będzie decyzja o przyznaniu nam dofinansowania – będzie to 90% wartości zadania – tylko 10 % kosztów tego projektu to udział własny;
– po modernizacji poddasza chcemy dokonać przebudowy oddziału dziecięcego tak, aby od 1 stycznia 2015 roku mógł funkcjonować w wyremontowanych obiektach spełniających wysokie standardy.
Te wszystkie przedsięwzięcia mają jeden cel, poprawa standardu usług zdrowotnych w szczecineckim szpitalu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie podjęto wspólnych działań – Powiat Szczecinecki i Miasto Szczecinek, to nasz wspólny sukces, który może być przykładem dla innych samorządów. Sądzę, że na koniec 2015 roku – jak wszystkie nasze zamiary inwestycyjne zostaną zakończone – będziemy w innym miejscu z usługami zdrowotnymi, które świadczy szczecinecki szpital – na miarę szpitala specjalistycznego.

Powiat nie zapomniał też o osobach niepełnosprawnych. Jakie przedsięwzięcia w tym zakresie będą realizowane?

Od lat zadania inwestycyjne, które uwzględniają interes osób niepełnosprawnych są realizowane przez samorząd powiatowy z dużym sukcesem. Rozbudowa SOSW o szkołę życia, remonty węzłów sanitarnych w placówkach oświatowych, remont ciągów komunikacyjnych w szkołach i internatach, szpitalu, remonty schodów, likwidacja barier poprzez montaż podjazdów z windą i zakup samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych, to tylko część przedsięwzięć, które w ostatnim okresie zostało zrobionych lub jest zaplanowane do realizacji. W tym roku kupimy 4 nowe busy do przewozu osób niepełnosprawnych, zlikwidujemy przeszkody architektoniczne w SOSW i Zespole Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze, ale też do końca kwietnia tego roku przygotujemy i złożymy projekty do PEFRON na następne działania – sądzę że w lipcu, sierpniu podpiszemy umowy na następne przedsięwzięcia, które ułatwią życie niepełnosprawnym, to między innymi:
– likwidacja barier architektonicznych w budynku Starostwa z rampą wjazdową od ulicy 28-go Lutego;
– modernizacja łazienek w Zespole Szkół Nr 1 i Nr 3;
– ciągi komunikacyjne w szczecineckim szpitalu;
– zakup samochodów dla WPPR, DPS w Bornem Sulinowie, Zespołu Szkół Nr 6 w Szczecinku;
– montaż windy w internacie Zespołu Szkół Nr 1.
Poza tym budujemy program działania na rzecz gmin powiatu szczecineckiego, które również planują wiele przedsięwzięć poprawiających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych.

Źródło: Powiat Szczecinek, dn. 28 marca 2014.

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Marzec 2014
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Imprezownik
Lut
1
pt
całodniowy VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo ...
VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo ...
Lut 1 – Lut 3 całodniowy
VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo 2019
  PROGRAM IMPREZY DLA MIŁOŚNIKÓW POJAZDÓW MILITARNYCH „VIII POLIGON ZIMOWY BORNE SULINOWO 1-3.02.2019” 1.02.2019 do godz. 17.00 – przyjmowanie grup uczestników, rozlokowanie obozowisk na terenie zlotowym godz. 17.30 – powitanie, sprawy organizacyjne godz. 18.00 –[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow