Zegar
Pogoda
24 lutego 2018, 09:29
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
-5°C
odczuwalna: -12°C
aktualne ciśnienie: 1030 mb
wilgotność: 72%
prędkość wiatru: 4 m/s NNE
Wiatr w porywach: 6 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 06:53
zachód słońca: 17:20
Prognoza 25 lutego 2018
dzień
Śnieg
Śnieg
-7°C
prędkość wiatru: 1 m/s NE
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
Prognoza 26 lutego 2018
dzień
Zimno
Zimno
-4°C
prędkość wiatru: 1 m/s ENE
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca
Pieniądze na nowe place zabaw, doposażenie świetlic wiejskich i remiz OSP

Borne Sulinowo, BORNIAK

Są pieniądze na nowe place zabaw, doposażenie świetlic wiejskich i remiz OSP. Wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski podpisał umowy na dofinansowanie dziewięciu tzw. Małych Projektów.

Przed kilkom dniami, w siedzibie Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Drawy” marszałek Andrzej Jakubowski podpisał dziewięć umów z wnioskodawcami.

Gmina Ostrowice otrzyma pieniądze na doposażenie i nagłośnienie świetlicy działającej przy remizie OSP oraz na urządzenie placu zabaw w Przytoniu.

Barwice kupią kaskadowe konstrukcje kwiatowe, które wkrótce staną w centrum miasta. Gmina Rąbino wybuduje plac zabaw w Batyniu.
Nowy plac zabaw powstanie również w Przyjezierzu (gmina Borne Sulinowo). Złocieniec kupi wyposażenie do świetlicy wiejskiej w Rzęśnicy.
Od 2010 roku tak zwane Małe Projekty otrzymują dofinansowanie unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Krajowym liderem w tej kategorii jest Lokalna Grupa Działania „Parnerstwo Drawy”.

– W ciągu czterech lat odbyło się dziesięć tak zwanych naborów, w czasie których przedsiębiorcy, stowarzyszenia, gminy, parafie złożyły prawie 500 wniosków. 365 z nich otrzymało naszą rekomendację. Podpisaliśmy 164 umowy. 111 zadań zostało już wykonanych – powiedział nam Krzysztof Zacharzewski, prezes LGD „Partnerstwo Drawy”.

W ramach jednego projektu można było uzyskać do 50 tysięcy złotych (stąd nazwa „Małe Projekty”), na zagospodarowanie terenów zielonych, remont kościoła, świetlicy wiejskiej.

Przedsiębiorcy z branży turystycznej zwracali się o dotacje na kupno kajaków, otwarcie wypożyczalni rowerów, wydanie folderów promocyjnych i szkolenia. Można było uzyskać pieniądze na zorganizowanie imprezy kulturalnej i sportowej.

Małe Projekty cieszyły się największym zainteresowaniem, ale pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można było zdobyć także w ramach innych projektów. Parafia w miejscowości Żółte otrzymała dotację na remont kościoła w ramach programu Odnowa i Rozwój Wsi. W tym programie maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 500 tysiecy złotych.

W ramach programu rozwój mikroprzedsiębiorstw osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymywały dotacje na rozwój przedsiębiorstwa (do 100 tysięcy złotych) i na wyposażenie nowych stanowisk pracy (dotacja do 300 tysiecy złotych). Z kolei rolnicy w ramach programu „Różnicowanie” otrzymywali pieniądze na inwestycje w działalność pozarolniczą.

– W ciągu czterech lat mieliśmy do rozdysponowania ponad 11 milionów złotych informuje Krzysztof Zacharzewski. – Pieniądze były ważne, ale jeszcze ważniejsza była aktywizacja mieszkańców wsi i niewielkich miast. W tym programie chodziło przede wszystkim o to, aby ludzie poczuli się autentycznymi gospodarzami. Aby mieli wpływ na pozytywne zmiany otoczenia, w którym żyją.

W sierpniu odbędzie się ostatni, uzupełniający nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pieniędzy zostało już niewiele. Program realizowany jest do marca 2015 roku.

W przyszłym roku będzie można ubiegać się o dofinansowanie nowych projektów na lata 2015 – 2020.
– Z doświadczenia kilku lat mogę powiedzieć, że w kończącym się rozdaniu uzyskanie pieniędzy wiązało się z załatwieniem bardzo wielu formalności. Czasem od złożenia wniosku do podpisania umowy upływało 1,5 roku. Moim zdaniem w przyszłości należałoby uprościć procedury i skrócić czas oczekiwania na pieniądze – uważa Zacharzewski

Źródło: „Głos Koszaliński”, dn. 17 lipca 2014, godz. 09.00.

Zostaw odpowiedź

 
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow