Zegar
Pogoda
20 stycznia 2019, 13:14
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
-3°C
odczuwalna: -2°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 85%
prędkość wiatru: 1 m/s N
Wiatr w porywach: 2 m/s
UV-Index: 1
wschód słońca: 07:57
zachód słońca: 16:12
Prognoza 21 stycznia 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
-1°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
Prognoza 22 stycznia 2019
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
-1°C
prędkość wiatru: 2 m/s S
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Plony zebrane, prace podsumowane

Borne Sulinowo, BORNIAK

Powiatowo-gminne dożynki w Barwicach zwieńczyły wielomiesięczny trud rolników, ogrodników, sadowników, działkowców z terenu powiatu szczecineckiego. 21 września, na stadionie miejskim, zgodnie ze staropolskim obyczajem, zarówno mieszkańcy miast jak i wsi, dziękowali za obfite plony i korzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów – Starostwo Powiatowe w Szczecinku i Urząd Miejski w Barwicach, których koordynatorem głównym była Katarzyna Oleś.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta celebrowana w intencji wszystkich rolników przez proboszcza barwickiej parafii ks. Krzysztofa Ziemnickiego pod wezwaniem św. Stefana. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Złotów, wspólnej modlitwie, dziękowano za łaski i dar ziemi. Poświęcone zostały również nowe samochody OSP Barwice i Ochotniczej Straży Rybackiej w Barwicach. Po zakończeniu eucharystii, gospodarze uroczystości i ich goście przeszli w barwnym korowodzie i dopełnili dożynkowego ceremoniału.

Tegoroczny korowód, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów powiatu szczecineckiego, instytucji rolniczych, rolnicy z tradycyjnymi wieńcami, młodzież szkolna, orkiestra dęta OSP Złotów, otworzyli kawalerzyści i amazonki ze Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii Ziemi Szczecineckiej w Szczecinku, a zamknęły maskotki Powiatu Szczecineckiego i Gminy Barwice w asyście umundurowanych miłośników paintball-u.

-Przynosimy chleb wypieczony z mąki z tegorocznego ziarna, krajcie Go i dzielcie gospodarze nie za dużo, nie za mało, tak, żeby dla wszystkich stało – powiedzieli starostowie tegorocznych dożynek, Państwo Aneta i Artur Jakubowscy z Grabiążka i przekazali dorodne bochenki chleba Krzysztofowi Lisowi Staroście Szczecineckiemu, Zenonowi Maksalonowi Burmistrzowi Barwic i Dorocie Chrzanowskiej Przewodniczącej Rady Powiatu w Szczecinku.

Warto dodać, że starostowie dożynek prowadzą gospodarstwo przejęte od rodziców pani Anety, specjalizujące się w produkcji bydła mlecznego. Osiąga w tej dziedzinie bardzo wysokie wyniki produkcyjne: sprzedaż roczna mleka przekracza poziom 130 tysięcy, przeciętna wydajność mleczna stada krów to blisko 8 tysięcy litrów mleka.

Ceremoniał dożynkowy dopełniony został dzieleniem się chleba, występem Orkiestry Dętej OSP Złotów. Oficjalną część zakończyła uroczystość przekazania strażakom z OSP Barwice samochodu bojowego o wartości 660 tys zł wraz z pełnym wyposażeniem.

Na tłumy mieszkańców powiatu szczecineckiego, które postanowiły spędzić niedzielę na dożynkach w Barwicach, czekały niemałe atrakcje przygotowane przez organizatorów – ciekawe stoiska przygotowane przez przedstawicieli gmny Barwice, Grzmiąca i Borne Sulinowo. Wykonane z pomysłem, zresztą ubiegające się o tytuł najładniejszego, pełne były urodziwych płodów rolnych, sadzonek i krzewów, domowych przetworów, wyrobów pszczelarskich i rękodzielniczych. Na wszystkich stoiskach odwiedzający mieli możliwość skosztowania przysmaków domowej kuchni. Fakt szybkiego zniknięcia potraw ze stoisk, utwierdza w przekonaniu, że ucieszyły ono nie jedno podniebienie. Dla smakoszy były też urządzone specjalne punkty gastronomiczne, w tym przygotowany przez Dwór Pomorski w Luboradzy, w którym serwowano niezwykłe szaszłyki uralskie.

Poza oferta gastronomiczną były też inne atrakcje. Specjalnie dla zainteresowanych nowoczesnym sprzętem rolniczym czekały m.in. ciekawe propozycje POM EKO i EKOINVEST ze Szczecinka, P.H.U. JAROL z Barwic, sklepu pod patronatem Grene w Szczecinku. Miłośnicy ogrodów oglądali piękne sadzonki, krzewy ozdobne i kwiaty ogrodowe. Zainteresowani pozyskaniem dodatkowych funduszy na otwarcie lub rozwój działalności gospodarczej szukali odpowiednich informacji na stoisku Lokalnej Grupy Rybackiej „Partnerstwo Drawy”. Swoją wiedzą służyli również fachowcy z punktów konsultacyjnych ODR, ARiMR, SHiUZ, Izby Rolniczej, oddziałów znanych banków – BGŻ, Banku Pekao w Szczecinku, BBS w Białogardzie oddział w Barwicach.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z ekologiczną żywnością, miodami i wyrobami pszczelarskimi, gwdowskim pieczywem, które znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nabiałem z gospodarstwa ekologicznego w Grabowie państwa Kniażewiczów, kosmetykami, stoisko SAPiK-u i SzLOTu, które prezentowały swoją bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży, stoisko szczecineckich strażaków z podnośnikiem, z którego podziwiano panoramę Barwic, stoisko KPP Szczecinek, w którym dzieci zapoznały się z pracą Policjantów, umiejętnościami psa-przewodnika.

Szczególna oferta skierowana była do najmłodszych. Dzieci bawiły się na placu zabaw z dmuchanymi zamkami i zjeżdżalniami. Maluchy chętnie uczestniczyły w różnych konkursach, które podczas imprezy przeprowadziło Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego. Równie chętnie dzieci odwiedzały stoisko malowania buziek.

Niemniej największymi atrakcjami były strzelnica przygotowana przez LOT Borne Sulinowo, w której chętni mogli wypróbować swoje oko celując do tarczy oraz paintball, coraz bardziej popularnej wśród młodzieży, ale też dorosłych dyscyplina. Dużym zainteresowaniem, jak od lat, cieszyła się kawaleria Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii Ziemi Szczecineckiej. Odwiedzający mieli możliwość zobaczyć pokaz musztry, kadryla i walki szablą. Obok koni zainteresowaniem, zwłaszcza dzieci, cieszyły się kucyki. Maluchy pod czujnym okiem instruktora próbowały swoich sił w siodle.

Wielu emocji, ale również zabawy dostarczyły uczestnikom dożynkowe konkursy. Podczas tegorocznej zabawy organizatorzy nagrodzili najlepsze drużyny/osoby w następujących konkursach: wieńców dożynkowych, turnieju sprawnościowo-rekreacyjnym, na najładniejsze stoisko, najładniejszą prezentację artystyczną gminy, najsmaczniejszą potrawę lokalną i deser oraz nalewkę. Suma punktów uzyskanych w wyżej wymienionych konkursach pozwoliła jurorom wyłonić Gminę Roku 2014 Powiatu Szczecineckiego.

Tłumy widzów przyciągnęły turniejowe konkurencje – tor zwinnościowy ze zbieraniem ziemniaków w rękawicach bokserskich, zakładanie zamrożonej koszulki, ujeżdżanie byka, szukanie jajek w stogu siana, przeciąganie liny. Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji i podsumowaniu punktów ponownie najlepszą drużyną turnieju sportowo-rekreacyjnego okazała się reprezentacja gminy Barwice. Zwycięzcy otrzymali puchar Starosty Szczecineckiego, pieczone prosię ufundowane przez BGŻ oddział w Szczecinku oraz nagrodę ufundowaną przez Adama Wyszomirskiego Radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Drugie miejsce w turnieju wywalczyła drużyna powiatu, w której obok pracowników Starostwa Powiatowego w Szczecinku, o punkty w konkurencji dla VIP-ów walczył Krzysztof Lis Starosta Szczecinecki.

Piknik Wiejski nie mógł by się odbyć bez konkursu wieńców dożynkowych. W tym roku o nagrody walczyło 10 wykonawców wieńców, w dwóch kategoriach – wieńce tradycyjne i kompozycje dożynkowe. Pierwsze miejsce w kategorii wieńce tradycyjne decyzja komisji zdobył wieniec p. Danuty Deptuły ze Śniadowa gm. Borne Sulinowo. W nagrodę otrzymała 1.000 zł ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Białogardzie oddział w Barwicach. Drugie miejsce przyznano pracy p. Anny Kij z Białego Dworu gm. Biały Bór. W nagrodę otrzymała 600 zł ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Białogardzie oddział w Barwicach. Trzecie miejsce przypadło p. Tadeuszowi Deptule z Łączna gm. Borne Sulinowo. W nagrodę p. Tadeusz otrzymał 400 zł, również ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Białogardzie oddział w Barwicach.

W kategorii kompozycje pierwsze miejsce otrzymała p. Wioletta Grochowicz z Drężna gm. Szczecinek. W nagrodę otrzymała 1.000 zł ufundowane przez Bank Pekao S.A. oddział w Szczecinku. Natomiast drugie miejsce przypadło p. Annie Latkowskiej z Krągów gm. Borne Sulinowo – 500 zł ufundowane przez Bank Pekao S.A. oddział w Szczecinku.

Gminy, które zgłosiły uczestnictwo w imprezie, brały również udział w konkursie na najładniejsze stoisko. To gustownie urządzone, które uzyskało uznanie jurorów otrzymała gmina Grzmiąca. W nagrodę otrzymała puchar Starosty Szczecineckiego, profesjonalny grill ufundowany przez ANR oddział terenowy w Szczecinie oraz bon o wartości 400 zł ufundowany przez F.H.U. Agrotnom Marzena Nowacka.

Gminy rywalizowały też w konkursie na najlepszą prezentację artystyczną. Po obradach komisja zdecydowała, że zwycięstwo, a tym samym nagrody – bon o wartości 750 zł do zrealizowania w sklepie muzycznym ufundowany przez LGR „Partnerstwo Drawy”, statuetka, 2 profesjonalne mikrofony marki Shure ufundowane przez Stanisława Gawłowskiego Wiceministra Środowiska oraz kosz słodyczy ufundowany przez CSI „Słowianka” w Szczecinku, zostały wręczone małym reprezentantom gminy Biały Bór.

Po zsumowaniu punktów z konkursów: na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najładniejsze stoisko, najładniejszą prezentację artystyczną gminy oraz punktów w turnieju sportowo-rekreacyjnego, wyłoniono gminę roku 2014. Po raz trzeci z rzędu została nią Gmina Barwice! Bon o wartości 2.000 zł ufundowany przez Powiat Szczecinecki oraz puchar z rąk Starosty Szczecineckiego odebrał Zenon Maksalon Burmistrz Barwic.

Atrakcyjne nagrody rzeczowe otrzymały laureatki konkursów kulinarnych. Autorka najsmaczniejszej nalewki 2014 – pigwówki sołtysówki p. Anna Krywionek ze Stępnia gm. Biały Bór otrzymała elegancki komplet z piersiówką ufundowany przez Wiesława Suchowiejko Posła na Sejm RP i kosz słodyczy ufundowany przez CSI „Słowianka” w Szczecinku. W tej kategorii za zajęcie kolejnych miejsc oraz zdobycie wyróżnienia zostały przyznane nagrody: zestaw kominkowy ufundowany przez Krzysztofa Wronowskiego, właściciela firmy Anvil-Art w Szczecinku za szewczykówkę otrzymała p. Agnieszka Szewczyk z Krągów gm. Borne Sulinowo; zestaw porcelanowy do herbaty i herbaty smakowe za nalewkę malinowy chruśniak otrzymała p. Elżbieta Żurawlew z Ciemina gm. Borne Sulinowo.

Z nagrodami wyjechali również autorki najsmaczniejszych potraw: p. Kazimiera Kula z Koprzywna gm. Barwice za tradycyjną dziczyznę po szczecinecku, sosem rydzowym i żurawiną – otrzymała robot kuchenny ufundowany przez firmę Poldanor z Przechlewa; p. Marianna Adamowicz i Janina Król z Bornsgo Sulinowa – otrzymały parowar ufundowany przez BS w Jastrowiu oddział Szczecinek; p. Renata Rubik z Gonnego Małe gm. Barwice za rosół z ryby – otrzymała walizkę z akcesoriami ufundowaną przez Andrzeja Jakubowskiego Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego; Anna Lisaj ze Szczecinka za pierożki ziemniaczane na bogato – otrzymała zestaw kosmetyków Avon ufundowany przez Małgorzatę Figura, kosz słodyczy ufundowany przez CSI Słowianka w Szczecinku oraz zestaw miodów drahimskich ufundowany przez Danutę Ihnatów z Gwiazdowa.

W tym konkursie w kategorii deser laureatką została autorka pysznego hałwowca – p. Janina Gawrych z Radacza gm. Borne Sulinowo, która w nagrodę otrzymała urządzenie do gotowania, duszenia, gotowania na parze – multicooker firmy Philips ufundowany przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi, wydział zamiejscowy w Szczecinku. W tej kategorii z nagrodą wyszły również p. Małgorzata Kula z Koprzywna gm. Barwice za przygotowanie staropolskiego piernika barwickiego (drahimski) – otrzymała serwis porcelanowy do kawy ufundowany przez Grażynę Sztark Senator RP oraz p. Anna Ciszewska z Radacza gm. Borne Sulinowo za przygotowanie ciasta Surami – otrzymała wyjątkową tacę ufundowaną przez Piotra Zientarskiego Senatora RP. W tej kategorii jurorzy przyznali również wyróżnienie p. Elżbiecie Żurawlew z Ciemina gm. Borns Sulinowo za ciasto amerykańskie. W nagrodę p. Elżbieta otrzymała kosz upominków i bon ufundowany przez ZIR i dekoder TV NC+.

Podczas uroczystości, bonem o wartości 1000 zł, nagrodzeni zostali Państwo Alicja i Jan Jaskółkowie z Jeziorek Gm. Barwice, laureaci Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Nagrodę osobiście wręczył Jan Krawczuk Dyrektor KRUS w Koszalinie.

Organizacja tegorocznego Pikniku Wiejskiego była możliwa dzięki pomocy i wsparciu różnych instytucji i sponsorów. Starostwo Powiatowe w Szczecinku oraz Urząd Miejski w Barwicach w sposób szczególny dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy, tym samym podtrzymywanie staropolskich zwyczajów, a ks. proboszczowi Krzysztofowi Ziemnickiemu za posługę kapłańską. Serdecznie dziękujemy sponsorom:

Panu Stanisławowi Gawłowskiemu Posłowi RP,
Panu Wiesławowi Suchowiejsko Posłowi RP,
Pani Grażynie Sztark Senator RP,
Panu Piotrowi Zientarskiemu Senatorowi RP,
Panu Olgierdowi Geblewiczowi Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego,
Panu Andrzejowi Jakubowskiemu Wicemarszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego,
Panu Adamowi Wyszomirskiemu Radnemu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego,
Bankowi BGŻ S.A. w Szczecinie Oddział w Szczecinku,
Sklepowi GRENE Sp. z o.o. prowadzonemu przez PHU AGROTNOM Marzena Nowacka,
Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Drawy”,
gminom Powiatu Szczecineckiego; Grzmiąca, Borne Sulinowo, Biały Bór,
Bankowi Pekao S.A. w Szczecinku,
BS w Jastrowiu oddział w Szczecinku,
ZODR Barzkowice,
Poldanor z Przechlewa
Społecznej Akademii Nauk. Wydział zamiejscowy w Szczecinku,
Stacji Hodowli i Unasienienia Zwierząt w Szczecinku,
P.H.U. JAROL w Barwicach,
Bałtyckiemu Bankowi Spółdzielczemu z Białogardu w Barwicach,
Szczecineckiemu Zarządowi Powiatowemu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej,
ANVIL – ART Krzysztof Wronowski,
CSI Słowianka w Szczecinku,
Fundacji im. Karłowskiego w Juchowie,
PGK Szczecinek,
ANR w Szczecinie,
ARiMR w Szczecinku,
Pani Małgorzacie Figura AVON Cosmetics Polska.

Dziękujemy również za udzielone wsparcie organizacyjne:

Ośrodkowi Kultury i Turystyki w Barwicach,
Stacji Hodowli i Unasienienia Zwierząt w Szczecinku,
gminom Powiatu Szczecineckiego,
Powiatowej Komendzie Policji w Szczecinku,
Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku,
OSP Barwice,
Straży Miejskiej w Barwicach,
PKS w Szczecinku,
OSiR Szczecinek,
SAPiK Szczecinek,
SzLOT ,
Terenowemu Zespołowi Doradców w Szczecinku ZODR Barzkowice
oraz wszystkim mieszkańcom i gościom powiatu szczecineckiego za dobrą zabawę.

Źródło: Powiat Szczecinek, dn. 23 września 2014.

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Wrzesień 2014
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Imprezownik
Lut
1
pt
całodniowy VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo ...
VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo ...
Lut 1 – Lut 3 całodniowy
VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo 2019
  PROGRAM IMPREZY DLA MIŁOŚNIKÓW POJAZDÓW MILITARNYCH „VIII POLIGON ZIMOWY BORNE SULINOWO 1-3.02.2019” 1.02.2019 do godz. 17.00 – przyjmowanie grup uczestników, rozlokowanie obozowisk na terenie zlotowym godz. 17.30 – powitanie, sprawy organizacyjne godz. 18.00 –[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow