Zegar
Pogoda
19 stycznia 2019, 18:44
Pochmurnie
Pochmurnie
-1°C
odczuwalna: -2°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 91%
prędkość wiatru: 1 m/s N
Wiatr w porywach: 3 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 07:58
zachód słońca: 16:10
Prognoza 20 stycznia 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
-1°C
prędkość wiatru: 1 m/s WNW
Wiatr w porywach: 2 m/s
max. UV-Index: 1
Prognoza 21 stycznia 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
-1°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Podkłady i słupy w Bornem Sulinowie bez zgody

Borne Sulinowo, BORNIAK

Burmistrz Bornego Sulinowa nie godzi się na uruchomienie w pobliżu ujęcia wody dla miasta zakładu utylizującego stare podkłady kolejowe i słupy energetyczne. Inwestor już zapowiedział odwołanie.

Dawno już żadna sprawa nie poruszyła tak mieszkańców Bornego Sulinowa, jak informacja o planach budowy na terenie upadłego Euro Mateksu przy ulicy Wojska Polskiego „instalacji mikrobiologicznego unieszkodliwiania impregnatów kreozotowych”. Zbierano podpisy pod protestem przeciwko inwestycji, oburzeni ludzie dzwonili do redakcji, a na sierpniowej, otwartej rozprawie administracyjnej poprzedzającej wydanie decyzji środowiskowej przez panią burmistrz, największa sala w mieście pękała w szwach. Dominowały głosy przeciwne.

Teraz więc niespodzianki nie było – burmistrz Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska odmówiła właśnie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji. Bez tego nie ma możliwości otrzymania zgody na budowę. Uzasadnienie jest proste – lokalizacja zakładu jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego. – Inwestycja jest zaliczana do mogących znacząco od- działywać na środowisko – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Tymczasem teren pod zakład przeznaczony jest pod zabudowę usługową, zabudowę produkcyjną, bazy i składy, nie pod działalność związaną z gospodarowaniem odpadami. A podkłady kolejowe i słupy teleenergetyczne są sklasyfikowane jako odpad niebezpieczny.

Inwestor: to był szatański plan

Tyle zastrzeżeń formalnych, ale na rozprawie padło wiele innych zarzutów – Jesteśmy absolutnie przeciwko, bo boimy się o ujęcie wody i środowisko, z którego słynie nasze miasto – narzekał Rudolf Słowik, członek rady osiedla przy ulicy Wojska Poskiego. – Nie dość, że mamy piekielnie drogą wodę, to teraz mielibyśmy drżeć w obawie, że znowu może dojść do skażenia ujęcia? Nie ma mowy.

Burmistrz Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska dopytywała się, o to co stanie się z odpadami, gdzie dokładnie będzie się odbywać utylizacja, zwłaszcza że ujecie ujęcie wody jest oddalone o kilkaset metrów. „Wodociągi” na 10 bitych stronach swojej opinii wyłuszczyło szereg zarzutów przeciwko inwestycji.

– W razie awarii po kilku godzinach to, co wycieknie znajdzie się w wodzie pitnej, bo wodę czerpiemy z głębokości zaledwie 25-30 metrów – mówiła wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku Beata Pszczoła-Bryńska. Jej firma wynajęła kancelarię prawną, która udowadniała, że raport środowiskowy inwestora jest nierzetelnie i niewiarygodnie sporządzony i tym samym jest nieprzydatny w ramach postępowania od wydanie decyzji środowiskowej.

– Oczywiście będziemy się odwoływać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – mówi „Głosowi” dr Zbigniew Fraszka, koordynator projektu z ramienia firmy Eko Vektor, inwestora.

– Procedowaliśmy rzecz od marca, a teraz sugeruje nam się, że nasz wniosek od początku był błędny formalnie, bo lokalizacja jest niegodna z planem zagospodarowania. Wskazaliśmy na mapie dwie działki przy ulicy Wojska Polskiego 14 i nikt od tego czasu w urzędzie w Bornem Sulinowie nie zwrócił nam uwagi, że ta lokalizacja może kolidować z zapisami planu. To szatański plan, szukano pretekstu, aby nam wydać decyzję odmowną i ją znaleziono. Takie działania to zasłona dymna wobec faktu fatalnej jakości wody pitnej, zwracaliśmy uwagę, że w takiej wodzie nasze, niepatogenne bakterie służące do unieszkodliwiania szkodliwych substancji, miałyby problem z rozmnażaniem.

Co miałoby powstać w Bornem Sulinowie?

Eko Victor chciał tu przywozić z Europy (koleją do Łubowa i dalej ciężarówkami) słupy i kolejowe podkłady drewniane nasączone olejem kreozotowym. Tu w autoklawach, pod ciśnieniem wytłaczano by z nich olej kreozotowy. Miał tu być wykonywany proces odwrotny do impregnacji drewna, które można odzyskać do gospodarczego wykorzystania. Wszystko odbywałoby się w kąpieli ługowej z wykorzystaniem szczepów bakterii unieszkodliwiającej szkodliwe substancje.

– Technologia jest szczelna i nie będzie żadnych wycieków do gruntu – zapewniał Zbigniew Fraszka. Podkłady i słupy miałyby być składowane na wybetonowanym placu pod opończami brezentowymi, a w razie ulew nadmiar deszczówki miałó być odprowadzany do szczelnych zbiorników. Wydajność instalacji to 507 ton na godzinę, w skali roku 40-60 tysięcy ton.

Oczyszczone drewno można byłoby wykorzystać gospodarczo, choćby jako opał. Sęk w tym, że blisko znajduje się ujęcie wody, które już w minionych latach kilka razy było skażone substancjami chemicznymi. Oficjalnie źródła skażeń nie ustalono – podejrzewano, że to pozostałości po armii sowieckiej lub chemikalia używane przez jeden z sąsiednich zakładów. W każdym razie mieszkańcy Bornego Sulinowa i okolicznych wsi kilka razy nie mogli pić wody z kranów, a zaopatrywały ich beczkowozy.

Źródło: „Głos Koszaliński”, dn. 13 października 2014, godz. 11:00.

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Październik 2014
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Imprezownik
Lut
1
pt
całodniowy VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo ...
VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo ...
Lut 1 – Lut 3 całodniowy
VIII Zimowy Zlot Borne Sulinowo 2019
  PROGRAM IMPREZY DLA MIŁOŚNIKÓW POJAZDÓW MILITARNYCH „VIII POLIGON ZIMOWY BORNE SULINOWO 1-3.02.2019” 1.02.2019 do godz. 17.00 – przyjmowanie grup uczestników, rozlokowanie obozowisk na terenie zlotowym godz. 17.30 – powitanie, sprawy organizacyjne godz. 18.00 –[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow