Zegar
Pogoda
26 marca 2019, 00:00
Czysto
Czysto
1°C
odczuwalna: -1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 92%
prędkość wiatru: 2 m/s N
Wiatr w porywach: 4 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 05:44
zachód słońca: 18:15
Prognoza 26 marca 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
6°C
prędkość wiatru: 4 m/s NW
Wiatr w porywach: 7 m/s
max. UV-Index: 2
Prognoza 27 marca 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
8°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Odwiert w poszukiwaniu nowego źródła wody pitnej dla Bornego Sulinowa

Borne Sulinowo, BORNIAK

Zgodnie z umową 63/TW/07/14 wykonawca robót w dniu 13.10.2014r. przystąpił do wykonania odwiertu poszukiwawczego na terenie ujęcia wody w Bornem Sulinowie. Lokalizacja odwiertu została wyznaczona na podstawie badań geofizycznych przeprowadzonych w sierpniu 2014r. Metoda ta opiera się na fakcie, że różne rodzaje gruntu i skał charakteryzują się innymi elektrycznymi oporami właściwymi.

Na podstawie wykonanych sondowań, odnalezione zostało najkorzystniejsze miejsce lokalizacji odwiertu oraz określona została przewidywana struktura litologiczna. Prace polegające na wykonaniu odwiertu do głębokości 100 m zostały wykonane w obecności geologa nadzorującego. Próbki skał zostały opisane oraz ocenione pod względem możliwości zafiltrowania.

Przeprowadzone badania geofizyczne potwierdziły się niemalże stuprocentowo. Na głębokości od 80 do 100 m wystąpiła warstwa piasków, które stanowić mogą potencjalną warstwę wodonośną. Dodatkowo poziom wodonośny izolowany jest warstwą glin (około 20 m). Podczas wiercenia napotkane zostały również płytsze poziomy wodonośne (między innymi poziom obecnie eksploatowany), a które nie były brane pod uwagę.

W dniu 15.10.2014r. rozpoczęto prace związane z zafiltrowaniem otworu filtrem o średnicy DN 125 i długości 4 m. Zafiltrowany odwiert posłuży jako piezometr. Pozwoli on na opuszczenie pompy głębinowej, pobór prób wody w celu określenia jej jakości oraz zapewni możliwość pomiarów i określenia dynamiki wód podziemnych.

Źródło: UM Borne Sulinowo.

2 komentarze na “Odwiert w poszukiwaniu nowego źródła wody pitnej dla Bornego Sulinowa”

  • Zofija Dybowskaja:

    Skażenie wody w Bornem Sulinowie zostało spowodowane niebezpiecznymi odpadami pozostałymi z produkcji farb i lakierów w firmie Chemstal. Ta firma importowała różne odpady chemiczne, z których produkowała farby, nie wszystko udawało się przetwożyć więc resztki trafiały do dołów w pobliżu firmy. Ten sposób utylizacji odpadów mogą potwierdzić byli pracownicy firmy. Właścicielka firmy Zofia Dybowska przez wiele lat nie zapłaciła nawet złotówki z tytułu podatków do miejskiej kasy. Była zwalniana przez wiele lat przez kolejnych burmistrzów, Rolę, Chrzanowskiego, Tomczaka. Ta Pani od niedawna jest aktywnym czlonkiem PiS. Startuje z listy tej partii do powiatu wspólnie z T. Skowronkiem, E. Mikłasz. Skowronek chce zostać nadleśniczym lub w zająć dobrze płatna posadę w dyrekcji regionalnej, tak rozpowiada jego żona Irena (jak PiS wygra wybory do sejmu to Tomek….) Ewa Mikłasz poszukuje pracy, obecnie zatrudniona w Revitalu w Bornem Sulinowie, nie startuje z listy Starosty Lisa za kampanię wyborczą sprzed czterech lat. Pod płaszczykiem PiS na liście do powiatu znalazły się osoby, których łączą niejasne interesy, jest ich więcej niż wymienieni wyżej.

  • Anonim:

    Skażenie wody w Bornem Sulinowie to nie Matex a nieistniejąca firma Chemstal, która pozbywała się odpadów z produkcji zakopując je na terenie przyległym do budynków firmy. Sposób utylizacji odpadów mogą potwierdzić byli pracownicy tej firmy. Nie potrzeba dużych środków by ustalić źródło skażenia wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie i przesłuchanie byłych pracowników. Listę byłych pracowników bez problemów można znaleźć w ZUS. Firma upadłą gdy zaostrzono w Polsce przepisy i niemieckie odpady nie można było wykorzystywać w Polsce. Budynki firmy zostały sprzedane, nowy właściciel nawet nie wie na jakiej bombie ekologicznej siedzi. Była właścicielka firmy Hemstal Zofia Dybowska, która przez wiele lat nie zapłaciła złotówki z tytułu podatków do gminy Borne Sulinowo bo była zwalniana z podatków przez kolejnych burmistrzów, Rolę, Chrzanowskiego, Tomczaka teraz jest aktywnym członkiem PiS (Prawo i Sprawiedliwość). Jest kandydatką tej partii w tegorocznych wyborach do powiatu. Z tej listy z Bornego startują min. T. Sowronek, E. Mikłasz. To osobliwa lista ludzi, których łączy jedno, interes do zrobienia. Skowronek chce zostać nadleśniczym lub trafić do Dyrekcji Regionalnej, Mikłasz szuka pracy, oficjalnie jest zatrudniona w Revitalu przy ulicy Konopnickiej w Bornem Sulinowie należącym do żony Adama Bielickiego. Dybowska ma pewien plan do zrealizowania więc są jej potrzebne kontakty dlatego zaangażowała się w PiS. Interesy zbliżają ludzi jak widać.

Zostaw odpowiedź