Zegar
Pogoda
22 kwietnia 2018, 10:16
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
11°C
odczuwalna: 13°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 70%
prędkość wiatru: 2 m/s WNW
Wiatr w porywach: 3 m/s
UV-Index: 3
wschód słońca: 05:38
zachód słońca: 20:07
Prognoza 23 kwietnia 2018
dzień
Burza
Burza
19°C
prędkość wiatru: 3 m/s WSW
Wiatr w porywach: 5 m/s
max. UV-Index: 3
Prognoza 24 kwietnia 2018
dzień
Przelotny deszcz
Przelotny deszcz
14°C
prędkość wiatru: 4 m/s WSW
Wiatr w porywach: 6 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca
Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników w Krągach?

Borne Sulinowo, BORNIAK

Krągi to niewielka, spokojna wieś w gminie Borne Sulinowo. Spokojna tylko do czasu, bo gdy sypie śnieg pojawia się problem odśnieżania chodników. Według mieszkańców jest to obowiązek gminy. Według gminy to powinność powiatu, a według powiatu to zadanie mieszkańców i tak koło się zamyka.

Mieszkańcy wsi Krągi w gminie Borne Sulinowo od lat borykają się z zimowym problemem, a mianowicie z zalegającym śniegiem na chodnikach, których nikt nie odśnieża. Zdaniem mieszkańców ten obowiązek spoczywa na gminie.

Nigdy, odkąd pamiętam te chodniki nie były odśnieżane i to jest problem, ponieważ dzieci, które chcą dotrzeć na przystanek muszą iść po tych chodnikach. Żeby dojść do sklepu, do kościoła czy tutaj na cmentarz też jest problem bo trzeba iść po tym zaśnieżonym chodniku pod którym często znajduje się warstwa lodu. Nigdy nie był odśnieżany. Odśnieżali ewentualnie mieszkańcy. Dlaczego? Bo odcinek, który przynależy do zabudowań teoretycznie należy do mieszkańca, w tym również odśnieżanie. – mówi mieszkanka wsi

Jak mówi druga z mieszkanek to problem, który trwa od wielu lat. – było powiedziane, że gmina nie może odśnieżać tego chodnika tylko musimy odśnieżać sami, we własnym zakresie, a przecież tutaj ludzie są już po 60-tce, po 70-tce .

Dlaczego w takim razie gmina nie podjęła się tego zadania i nie chce odśnieżyć chodników we wsi Krągi? Zdaniem zastępcy burmistrza Bornego Sulinowa, pana Bogdana Korpala, ten obowiązek spoczywa na powiecie, a nie na gminie.

Ta droga jest drogą powiatową i praktycznie jej utrzymanie zimowe podlega pod Powiatowy Zarząd Dróg w Szczecinku. – powiedział Bogdan Korpal, zastępca burmistrza w Bornem Sulinowie.

Powstaje zatem pytanie, czy chodnik, który przylega do posesji, powinien odśnieżyć właściciel, gmina czy może powiat? Według mieszkańców i zarazem właścicieli danych posiadłości, bezpośrednie położenie chodnika przy granicy nieruchomości czyli stykający się z granicą działki danego właściciela należy do niego. Jeżeli pomiędzy chodnikiem a ogrodzeniem znajduje się nawet niewielkiej szerokości pas zieleni, to w takiej sytuacji chodnik ten nie jest położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości, a właściciel nie ma obowiązku utrzymania czystości chodnika przez usuwanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń.

Marek Ziomek, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg twierdzi, że za chodniki w całości odpowiedzialni są właściciele posesji, do których one przylegają bez względu na pas zieleni graniczący pomiędzy chodnikiem a posesją.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach w art.5 pkt. 4 jest napisane, że to właściciele przyległych nieruchomości mają obowiązek utrzymać chodniki w czystości – mówi Marek Ziomek, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Szczecinku.

Według Pana Marka Ziomka, ten problem mógłby być rozwiązany tylko w jeden sposób, gmina przy rozpisaniu przetargu mogłaby się przychylić do prośby mieszkańców i włączyć w odśnieżanie jezdni również i chodniki, jednak jak podkreśla – wymaga to rozmów po obu stronach.

Źródło: „Gawex Media”, dn. 15 stycznia 2016, godz.14:15.

Zostaw odpowiedź

 
Kalendarz
Styczeń 2016
P W Ś C P S N
« Gru   Lut »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Imprezownik
Cze
1
pt
całodniowy 25 lat Bornego Sulinowa
25 lat Bornego Sulinowa
Cze 1 – Cze 3 całodniowy
RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW 25-LECIA BORNEGO SULINOWA 1 – 3 czerwca 2018 r. 01.06.2018 r. – piątek 12.00 Msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie 13.15 Część oficjalna obchodów 25-lecia Bornego Sulinowa[...]

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA