Zegar
Pogoda
19 czerwca 2018, 12:27
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
20°C
odczuwalna: 21°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 60%
prędkość wiatru: 3 m/s W
Wiatr w porywach: 5 m/s
UV-Index: 3
wschód słońca: 04:22
zachód słońca: 21:27
Prognoza 20 czerwca 2018
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
24°C
prędkość wiatru: 3 m/s W
Wiatr w porywach: 5 m/s
max. UV-Index: 8
Prognoza 21 czerwca 2018
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
25°C
prędkość wiatru: 4 m/s WSW
Wiatr w porywach: 8 m/s
max. UV-Index: 6
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Dwa, unikatowe freski można oglądać w Bornem Sulinowie

Borne Sulinowo, BORNIAK

W dniu 25 czerwca br. został zakończony projekt pn. „Freski z historią w tle”. Trwałym śladem po projekcie są dwa unikatowe freski, które można podziwiać w korytarzu wejściowym Budynku Kulturalno-Oświatowego przy Al. Niepodległości 28.

Jak podkreślają wykonawcy tych niezwykłych malowideł – artyści ze Stowarzyszenia Passeurs de Fresques z Troyes oraz ich współpracownicy z Opola – trwałość wykonanych fresków to ponad 500 lat. Zostały one wykonane dokładnie taką samą techniką, jaką posługiwali się mistrzowie włoskiego Renesansu – Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Rozpuszczone naturalne barwniki były nakładane na mokrą warstwę tynku, w każdym miejscu fresku, od 15 do 20 razy. Freski potrzebują około 3 miesięcy aż całkowicie wyschną, dopiero wtedy będzie można ściągnąć drewniane zabezpieczenia i wykończyć obrzeża fresków listwami ozdobnymi. W przyszłości zaplanowane jest specjalne oświetlenie, które dodatkowo podkreśli piękno tych unikatowych obrazów.

W trakcie pobytu w Bornem Sulinowie nasi goście z Francji mieli możliwość zapoznać się z historią naszego miasta. Szczególnie zainteresowała ich stała wystawa pn. „Historia w grafitti” znajdująca się na murze przy ulicy Orła Białego. Spontanicznie zrodził się pomysł, aby XXV lecie Bornego Sulinowa uczcić wykonaniem fresku na murze, który będzie nawiązywał do historii naszego miasta – opowiada Dariusz Czerniawski, kierownik Budynku Oświatowo-Kulturalnego w Bornem Sulinowie. Czas, który spędzili goście w Bornem Sulinowie wypełniony był pracą od rana aż do późnych godzin nocnych, gdyż ze względu na stosowaną technologię wykonania fresków niektóre czynności musiały być wykonywane bez chwili odpoczynku.

Co przedstawiają freski?
Pionowy fresk usytuowany po lewej stronie wejścia do BKO został wykonany w kolorze niebieskim nieprzypadkowo. Kolor niebieski jest kolorem nadziei i w sposób bezpośredni odwołuje się do słów Boba Dylana: „Nawet, jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nigdy nie gaś światełka nadziei”. Żołnierze, którzy w czasie II wojny światowej wyruszali na front wierzyli, że wojna nie będzie trwała długo i szybko powrócą do swoich domów i najbliższych osób. Nadzieje okazały się płonne – na długie lata trafili do niemieckiej niewoli. Po powrocie do domów ich życie uległo diametralnej zmianie – obozowe, bardzo ciężkie przeżycia zostawiły trwałe ślady na ich psychice. Już nigdy nic nie było takie samo jak kiedyś. Ten fresk w sposób szczególny upamiętnia jeńców różnych narodowości, którzy przebywali w obozach jenieckich w czasie II wojny światowej w pobliżu Bornego Sulinowa – jeńców polskich, francuskich, Armii Czerwonej, jeńców jugosłowiańskich. To również materialny dowód naszej pamięci o tamtych tragicznych zdarzeniach. W pośredni też sposób tematyka fresku odwołuje się do słów, które wypowiedział podczas pobytu w Bornem Sulinowie Jan Nowak – Jeziorański: ,,[…] Borne Sulinowo jest symbolem zwycięstwa nadziei nad złem, które przeżył świat w XX wieku[…]”.

Drugi fresk przedstawia szpaki wznoszące się do lotu nad drutem kolczastym. W tym fresku przykuwa uwagę żółty kolor będący tłem dla tych niezwykłych wędrownych ptaków. To bardzo silny obraz nawiązujący do inspirujących słów Johanna Gottlieba Fichte: ,,Być wolnym… to nic, ale odzyskać wolność – to niebo”. Szpaki są tutaj bardzo wyrazistym symbolem – ptaki te podczas swojej wędrówki mogą łączyć się w potężne stada, które zapewniają im bezpieczeństwo i dzięki temu łatwiej pokonują napotkane trudności. W swojej treści fresk ten nawiązuje do ucieczki kilkunastu francuskich jeńców wojennych, którzy przez osiem miesięcy drążyli tunel mający ich doprowadzić do wolności. Żółty kolor tła ściennego malowidła odnosi się do niezwykłej, upragnionej chwili, kiedy twarze jeńców na końcu tunelu rozświetliły promienie zachodzącego słońca.

Zamiarem autorów fresków było „zamknięcie” w symbolach dwóch światów – realnego – przedstawiającego zniewolenie, poniżenie jeńców i zmysłowego (duchowego), w którym występują niegasnące marzenia o niczym nieskrępowanej wolności, której nikt i nic nie jest w stanie człowieka pozbawić. Każdego można uwięzić i upokorzyć, odebrać mu wolność, pozbawić godności, a czasem też życia, lecz nie można pozbawić marzeń, nadziei i tego, co skrywa w sobie i jest w nim zawsze – umiłowania nieograniczonej wolności.
Te dwa jakże różniące się w kolorystyce i przesłaniu freski, choć odwołują się do długich lat zapomnienia i ludzkich dramatów czasu wojny, tworzą spójne przesłanie ku przyszłości: „Czas przemija, a pamięć trwa” – podsumowuje kierownik BKO, Dariusz Czerniawski.

Źródło: „Gawex Media”, dn. 6 lipca 2016, godz.09:49.

Zostaw odpowiedź

 
BORNIAKower
Mijałeś BORNIAKower ???

Zobacz co zrobić.
Kalendarz
Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« Cze   Sie »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Przyjaciele
Dla Przyjaciół

Polecamy

Posłuchaj miastomuzyki.pl :: RMF KALINKA