Zegar
Pogoda
20 lipca 2018, 01:17
Częściowo pochmurno
Częściowo pochmurno
16°C
odczuwalna: 15°C
aktualne ciśnienie: 1010 mb
wilgotność: 87%
prędkość wiatru: 3 m/s N
Wiatr w porywach: 3 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 21:10
Prognoza 21 lipca 2018
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
24°C
prędkość wiatru: 3 m/s NW
Wiatr w porywach: 4 m/s
max. UV-Index: 7
Prognoza 22 lipca 2018
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
26°C
prędkość wiatru: 2 m/s WNW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 7
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Ważą się losy ośrodka rehabilitacyjnego w Bornem Sulinowie

Borne Sulinowo, BORNIAK

Czy fundacja przejmie prowadzenie powiatowego centrum rehabilitacji chorych na stwardnienie rozsiane (SM) w Bornem Sulinowie? Wiele na to wskazuje.

Powiatowa spółka prowadząca centrum rehabilitacyjne w Bornem świętowała 10-lecie istnienia. Od jakiegoś czasu balansuje jednak na granicy opłacalności. – Stoimy pod ścianą, albo zdecydujemy się na przekształcenia, albo samorząd będzie od przyszłego roku dopłacać do działalności spółki – starosta szczecinecki Krzysztof Lis mówi, że receptą na ma być powierzenie prowadzenia centrum przez fundację. Formalnie jest ona już nawet powołana (fundatorami są starosta i dr Mariusz Kowalewski) i zarejestrowana, ale potrzebna jest zgoda NFZ na zmianę organu prowadzącego. Starosta pytanie wysłał i czeka na odpowiedź.

Krzysztof Lis tłumaczy, że od początku istnienia placówki NFZ nie zwiększył stawek za leczenie chorych – to wciąż tylko 92 zł za osobodzień. Już dziś pacjent za pobyt, wyżywienie i część usług płaci z własnej kieszeni 3400 zł za miesięczny turnus. I to – zdaniem starosty – już granica, której przekroczyć nie sposób, bo wielu nie będzie stać na rehabilitację. Choć dziś chorzy z całej Polski na miejsce w borneńskim centrum czekają nawet rok. Zresztą aż blisko 60 procent pacjentów pochodzi nie tyle spoza powiatu, ale nawet spoza województwa zachodniopomorskiego. Starosta nie widzi więc sensu i możliwości, aby szczecinecki podatnik do ich leczenia dopłacał.

Fundacja miałaby być receptą na trudną sytuację centrum SM. Mogłaby ona sięgać po odpisy z 1 procenta podatku, może się ubiegać o dotacje z projektów unijnych do 80 procent a nawet więcej ich wartości (spółka do 40 proc.). Fundacja nie płaci także podatku dochodowego.

Od zgody NFZ na przekształcenia zależą dalsze kroki (konieczne byłoby też zielone światło od marszałka województwa i PFRON o tzw. trwałości zaczętych przez spółkę projektów). Wszystko komplikuje też zapowiedziana na połowę 2017 roku zmiana sposobu finansowania opieki zdrowotnej. Zamiast Funduszu i kontraktów ma być finansowanie wprost z budżetu państwa.

Krzysztof Lis mówi, że to nie prywatyzacja centrum SM boczną furtką: – Musi być zawarta umowa użyczenia lub wydzierżawienia obiektów fundacji i określony zakres prowadzenia usług – starosta mówi on sam jest tylko fundatorem, bo ktoś fundacje musiał zawiązać, a nie mógł tego zrobić powiat. – I na tym moja rola się kończy, fundacja ma swoje organy: zarząd, radę programową z udziałem sześciu profesorów i to ona prowadzi całą działalność. Gdyby zaszła taka konieczność, to fundacja jest i to ona – lub działające też stowarzyszenie na rzecz ośrodka – mogłyby przejąć jego prowadzenie. Spółki prawa handlowego mają dziś po prostu mniejsze możliwości pozyskiwania środków.

Pomysł nie jest nowy, już dwa lata temu się o tym mówiło i pisało. Ale teraz zdaje się momenty przekształceń jest bliski. Ośrodek – powstał w jednym ze skrzydeł dawnego poniemieckiego szpitala w Bornem Sulinowie – ma 55 miejsc, co roku przyjmuje ponad 700 pacjentów. Zatrudnia też około 40 osób. Remont i adaptacja pomieszczeń kosztowała około 8 milionów złotych. Za kolejne 1,5 mln zł kilka lat potem placówkę powiększono.

Jak nas poinformowała Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ, cesja umowy wymaga zgody szefa oddziału, który analizuje szereg dokumentów: – Dokumenty przedstawiane w kserokopiach, dla swojej ważności, winny być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentacji świadczeniodawcy – informuje. – Dopiero ich analiza, w szczególności pod względem: zabezpieczenia ciągłości, dostępności i jakości udzielania świadczeń na rzecz świadczeniobiorców, bazy lokalowej i personelu medycznego cesjonariusza,spełnienia przez podmiot przejmujący wymagań dla świadczeniodawców oraz warunków realizacji świadczeń w zakresie: fizjoterapii ambulatoryjnej oraz rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku/oddziale dziennym, pozwoli na złożenie przez wiążących oświadczeń w przedmiotowej sprawie.

Źródło: „Głos Koszaliński”, dn. 3 marca 2017, godz. 12:38.

Zostaw odpowiedź