Zegar
Pogoda
20 lutego 2019, 17:48
Przeważnie pochmurno
Przeważnie pochmurno
5°C
odczuwalna: 2°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 77%
prędkość wiatru: 3 m/s N
Wiatr w porywach: 5 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 17:12
Prognoza 21 lutego 2019
dzień
Deszcz
Deszcz
7°C
prędkość wiatru: 3 m/s W
Wiatr w porywach: 5 m/s
max. UV-Index: 0
Prognoza 22 lutego 2019
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
1°C
prędkość wiatru: 3 m/s NE
Wiatr w porywach: 4 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Koniec zabawy w SS podczas zlotów w Bornem Sulinowie

Borne Sulinowo, BORNIAK

Organizatorzy militarnego zlotu w Bornem Sulinowie ukrócą wreszcie szokujący obyczaj paradowania na imprezie w mundurach esesmanów, gestapowców i enkawudzistów.

Letni zlot pojazdów militarnych w dawnej bazie wojsk niemieckich i sowieckich w Bornem Sulinowie jest organizowany od kilkunastu lat (od kilku mamy także zlot w zimowej odsłonie). To tysiące uczestników z całej Polski i Europy, setki wozów z demobili kilkunastu armii w wielkim miasteczku zlotowym. Plus dziesiątki tysięcy turystów ściągających na sztandarową imprezę powiatu szczecineckiego.

Esesmani i gestapowcy robią sobie selfie

Od lat wielkie kontrowersje budziły osoby zakładające mundury zbrodniczych formacji z czasów II wojny światowej, które bez cienia żenady mieszały się z tłumem gości. I to bynajmniej nie przy okazji widowisk rekonstrukcyjnych.

Ba, dochodziło to tego, że odziani w mundury SS i gestapo przemieszczali się po całym mieście. Wszystko zaś w radosnej atmosferze pikniku, grillowania i zabawy. Nie brak i pamiątkowych zdjęć, do których owi przebierańcy chętnie pozowali.

Zdarzały się i groszące zajścia. Na własne oczy na ubiegłorocznym zlocie byłem świadkiem, jak mocno nietrzeźwy mężczyzna w mundurze esesmana załawiał potrzebę fizjologiczną tuż obok stoiska muzeum wojskowego z Bydgoszczy.

– Sporo wśród nich jest Niemców, którzy w swoim kraju nie mogą publicznie nosić emblematów nazistowskich, a w Polsce, która doświadczyła tylu udręk z ich strony, mogą je zakładać – mówi jeden z uczestników borneńskiego zlotu.

Nie brakowało i sowieckich zbrodniarzy

Na imprezie – choć rzadziej – widywano także „żołnierzy” owianych złą sławą radzieckich formacji NKWD, jeżdżą także praktycznie wszędzie pojazdy z hitlerowskimi krzyżami i swastykami.

Sprawa nie jest nowa, ale dziś – zwłaszcza w czasie debaty nad nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadza kary za przypisywanie wbrew faktom odpowiedzialności narodu i Polski za zbrodnie niemieckiej III Rzeszy – wraca na tapetę. Po prostu nie uchodzi, aby z tysięcznym tłumem mieszały się osoby noszące mundury kojarzące się jednoznacznie z tymi zbrodniami. A wszystko w ramach wakacyjnej rozrywki, śmiechów i radosnych selfie. Na szczęście z tym już koniec.

Organizatorzy zlotu mówią: dosyć tego!

– Osoby, które tu przyjeżdżają już dziś wiedzą, że sytuacja jest dość poważna i trzeba to będzie uregulować i dokonać zmian w regulaminie zlotu, co już faktycznie zrobliśmy – mówił nam podczas zorganizowanego dwa tygodnie temu zimowego zlotu Jarosław Marczyński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Przeszłości Bornego Sulinowa, organizator zlotu pojazdów wojskowych. – Dokonaliśmy zmian, które nie będą powodowały, iż nastroje panujące w kraju będą potęgowane przez organizację takiej imprezy.

Jakie zmiany już obowiązują? – W mundurach złowrogich formacji będzie się można przemieszczać tylko na terenie zlotu, bo też i tutaj odbywają się pokazy rekonstrukcyjne, które dotyczą wydarzeń historycznych, a trudno je odtwarzać nie zachowując realiów epoki – wyjaśnił Jarosław Marczyński. – Mundury takie pojawią się tylko przy okazji rekonstrukcji. Będziemy też zwracać uwagę, aby drażliwe emblematy znajdujące się na mundurach i innych elementach wyposażenia, w sytuacjach, gdy ich posiadacze będą wychodzić poza teren zlotowiska, były zasłonięte odzieżą wierzchnią. Lub wprowadzimy wówczas obowiązek zmiany umundurowania. Już na tegorocznym zlocie zimowym wprowadziliśmy tę procedurę. I jak widzicie, nie ma tu nikogo, kto chodziłby w mundurze powodującym czyjś niepokój.

Test w zimie, próba generalna w lecie

Efekty faktycznie było widać. Na zimowym zlocie nie zauważyliśmy żadnego esesmana i gestapowca, na przykład jeden z motocykli niemieckiego Afrika Korps miał zamazaną błotem swastykę. Zimowe spotkanie to jednak impreza dość kameralna i łatwo nad nią organizatorom zapanować. Prawdziwa próba przyjdzie jednak w sierpniu podczas XV Zlotu Pojazdów Militarnych „Gąsienice i podkowy”, gdy do Bornego zawitają tysiące gości.

Źródło: „Głos Koszaliński”, dn. 18 lutego 2018, godz. 18:45.

Zostaw odpowiedź

 
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow