Zegar
Pogoda
20 lutego 2019, 17:42
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
6°C
odczuwalna: 2°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 74%
prędkość wiatru: 4 m/s N
Wiatr w porywach: 7 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 17:12
Prognoza 21 lutego 2019
dzień
Deszcz
Deszcz
7°C
prędkość wiatru: 3 m/s W
Wiatr w porywach: 5 m/s
max. UV-Index: 0
Prognoza 22 lutego 2019
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
1°C
prędkość wiatru: 3 m/s NE
Wiatr w porywach: 4 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Wizyta niemieckiej młodzieży w Bornem Sulinowie.

Otrzymaliśmy od nauczyciela naszego Liceum Ogólnokształcącego notatkę o wymianie uczniowskiej z prośbą o publikację i zaprezentowanie działalności naszego Liceum. Z racji tego, że Wirtualny Fanklub Bornego Sulinowa „BORNIAK” popiera wszelkie inicjatywy tego typu to cieszy nas fakt, że zwrócono się do nas i z dumą pokazujemy te dokonania jednocześnie zachęcając innych do przedstawiania na naszej stronie innych inicjatyw mających za zadanie promować nasz region. Czekamy na Was !

Już po raz trzeci gośćmi Liceum Ogólnokształcącego w Bornem Sulinowie byli uczniowie szkoły z urokliwego Buxtehude. Od 23 do 28 kwietnia młodzi Niemcy wspólnie z polskimi rówieśnikami zwiedzała, poznawali lokalną historię, integrowali się w czasie aktywności sportowych.

Wizyta naszych gości była częścią projektu „Polacy i Niemcy w Bornem Sulinowie połączeni wspólna historią”, realizowanego dzięki środkom z Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Mimo drobnych problemów z pogodą, młodzież chętnie uczestniczyła we wszystkich zaplanowanych przez organizatorów działaniach. Tygodniową wymianę rozpoczęliśmy od wizyty w Gospodarstwie Ekologicznym w Juchowie – młodzi ludzie piekli chleb, uczestniczyli w warsztatach o charakterze interaktywnym. Dokładnie przyjrzeli się pracy w gospodarstwie i zapoznali się z tradycyjnymi, ekologicznymi formami produkcji rolnej.

Środa była dniem aktywności na świeżym powietrzu – młodzież integrowała się w czasie gier terenowych na borniańskim „Tankodromie”, a nagrodą za zaangażowanie była tradycyjna grochówka i przejażdżka pojazdem transportowym.

Cały czwartek uczniowie spędzili w Szczecinie, tam zapoznali się z historią miasta i regionu, zaś piękno lokalnej przyrody poznali podczas piątkowej wycieczki rowerowej. Niemcy mieli również okazję poznać polską kuchnię – uczyli się m.in. lepić pierogi. Atrakcji było sporo!

Historię Bornego Sulinowa naszym uczniom przypomniał, a niemieckim przedstawił pan Dariusz Tederko, pracownik Urzędu w Bornem Sulinowie – a że najlepiej zapamiętujemy to czego sami doświadczamy, była to lekcja historii w terenie – zwiedzaliśmy bunkry z okresu drugiej wojny światowej.

„Polacy i Niemcy w Bornem Sulinowie – połączeni wspólna historią” jest z założenia projektem służącym integracji, walce ze stereotypami, otwieraniu się na inne kultury. Okazuje się, że takie przedsięwzięcia świetnie się sprawdzają, młodzieży wystarczy tydzień, żeby się zaprzyjaźnić, a wszelkie obawy czy uprzedzenia znikają już po kilku godzinach wspólnych działań. We wrześniu przyszłego roku nasza młodzież pojedzie z rewizytą do Buxtehude, a nauczyciele z borniańskiego liceum już planują organizację wymiany z kolejnym rocznikiem młodzieży.

 

Zostaw odpowiedź

 
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow