Zegar
Pogoda
22 lutego 2019, 18:44
Czysto
Czysto
-3°C
odczuwalna: -4°C
aktualne ciśnienie: 1040 mb
wilgotność: 58%
prędkość wiatru: 1 m/s E
Wiatr w porywach: 6 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 17:16
Prognoza 23 lutego 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
1°C
prędkość wiatru: 2 m/s SSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 1
Prognoza 24 lutego 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
7°C
prędkość wiatru: 2 m/s WNW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Zlot w Bornem Sulinowie bez alkoholu. Radni podjęli uchwałę

Borne Sulinowo, BORNIAK

Podczas zlotu militarnego (16-19 sierpnia) nie będzie można handlować piwem w przydomowych ogródkach i pić go gdzie popadnie. Zakaz nie dotyczy sklepów, hoteli czy pensjonatów. Taką uchwałę – dodajmy od razu jednogłośnie – podjęli borneńscy radni.

Możliwość tymczasowego ograniczenia handlu alkoholem na określonym terenie dają im nowe przepisy. I w Bornem Sulinowie postanowili z nich skorzystać.

Koniec z ogródkami piwnymi na podwórkach

Już podczas tegorocznego zlotu pojazdów militarnych „Gąsienice i podkowy” (16-19 sierpnia) nie będzie można sprzedawać piwa m.in. z nalewaków ustawionych na prywatnych posesjach przy drogach wiodących na zlotowisko. Ich właściciele podnajmowali kawałek terenu sprzedawcom alkoholu korzystającym z bliskości wielkiej imprezy masowej. Tak samo nie będzie można pić alkoholu poza miejscami wyznaczonymi przez organizatora zlotu.

Zakazy nie obejmują sklepów i lokali gastronomicznych. Od dawna na konkurencję utyskiwali gastronomicy dzierżawiący stoiska na zlocie, a także browary sponsorujące borneńską imprezę. I trudno im się dziwić, bo co roku na zlocie melduje się kilka tysięcy uczestników, a liczbę gości przewijających się tylko w weekend szacuje się nawet na kilkadziesiąt tysięcy. Alkohol – głównie piwo – sprzedaje się wówczas znakomicie.

Alkohol: atrybut wakacji?

Są i skutki „uboczne” – podczas zlotu niemal wszędzie można spotkań mniej lub bardziej pijanych ludzi z otwartymi butelkami lub puszkami piwa.

– I to chcemy, a wręcz jesteśmy nowymi przepisami zobligowani, ograniczyć – burmistrz Bornego Sulinowa Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska mówi, że uchwała wyznacza wskazane przez organizatora zlotu trzy sektory na zlotowisku, gdzie może odbywać się handel alkoholem i gdzie też będzie można go wypić.

W innych miejscach – m.in. doraźnych ogródkach piwnych poza tym terenem – piwa sprzedawać i spożywać już nie będzie można. Policja i strażnicy miejscy będą interweniować, karać mandatami osoby, które zakazu przestrzegać nie będą.

– Uchwała nie dotyczy tylko sierpniowego zlotu, ale wszystkich imprez masowych – mówi pani burmistrz. Dodajmy, że i bez uchwały Rady Miasta alkoholu pić w miejscach publicznych nie można. Tyle teoria, bo w praktyce z egzekwowaniem tego zakazu – nie tylko w Bornem Sulinowie – bywa różnie, oględnie mówiąc.

Bez swastyk, SS i innych emblematów totalitarnych

To nie jedyne ograniczenie, jakie wprowadzone zostanie podczas najbliższego zlotu.

Od lat wielkie kontrowersje budziły osoby zakładające mundury zbrodniczych formacji z czasów II wojny światowej, które bez cienia żenady mieszały się z tłumem gości. I to bynajmniej nie przy okazji widowisk rekonstrukcyjnych. Ba, dochodziło to tego, że odziani w mundury SS i gestapo przemieszczali się co całym mieście.

– W mundurach złowrogich formacji będzie można chodzić tylko na terenie zlotu, bo też i tutaj odbywają pokazy rekonstrukcyjne, które dotyczą wydarzeń historycznych, a trudno je odtwarzać nie zachowując realiów epoki – zapowiadał Jarosław Marczyński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Przeszłości Bornego, które zlot organizuje.

– Mundury takie pojawią się tylko przy okazji rekonstrukcji. Będziemy też zwracać uwagę, aby drażliwe emblematy znajdujące się na mundurach i innych elementach wyposażenia, w sytuacjach, gdy ich posiadacze będą wychodzić poza teren zlotowiska, były zasłonięte odzieżą wierzchnią.

Źródło: „Głos Koszaliński”, dn. 21 lipca 2018, godz. 16:55

Zostaw odpowiedź

 
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow