Zegar
Pogoda
20 lutego 2019, 17:45
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
6°C
odczuwalna: 2°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 74%
prędkość wiatru: 4 m/s N
Wiatr w porywach: 7 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 17:12
Prognoza 21 lutego 2019
dzień
Deszcz
Deszcz
7°C
prędkość wiatru: 3 m/s W
Wiatr w porywach: 5 m/s
max. UV-Index: 0
Prognoza 22 lutego 2019
dzień
Częściowo słonecznie
Częściowo słonecznie
1°C
prędkość wiatru: 3 m/s NE
Wiatr w porywach: 4 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


IPN szuka w Bornem Sulinowie grobów Żołnierzy Polskiego Września

Borne Sulinowo, BORNIAK

Archeolodzy z Instytutu Pamięci Narodowej prowadzili wykopaliska na terenie Bornego Sulinowa. Czego, a raczej kogo, szukali?

W maju tego roku specjaliści z biura poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadzili prace poszukiwawcze w Bornem Sulinowie. Wykopaliskami został objęty spory obszar przy ulicy Orła Białego, dosłownie parę metrów od jednego z bloków mieszkalnych.

Po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi odkryto kilka mogił z ludzkimi szczątkami, które dokładnie zbadano. Dodajmy, że był to drugi etap prac, wcześniej archeolodzy pojawili się tu w listopadzie zeszłego roku.

– To prace mające na celu odnalezienie miejsc pochówku znanych z imienia i nazwiska polskich jeńców wojennych, uczestników wojny obronnej w roku 1939 – czytamy na stronie IPN.

Po Wrześniu 1939 roku i wojnie obronnej do niewoli niemieckiej dostały się tysiące polskich żołnierzy. W okolicach Bornego Sulinowa – wówczas poligonu Wehrmachtu – utworzono wtedy stalag (obóz jeniecki dla szeregowców), do którego najpierw trafili polscy jeńcy. Wielce prawdopodobne, że przesłuchiwano ich w Gross Born (sam obóz jeniecki był na południowym skraju poligonu, kilkanaście kilometrów w linii prostej od Bornego), tu byli mordowani i pochowani.

W czerwcu 1940 roku – już po klęsce wojennej Francji – obóz przekształcono w Oflag D II Gross Born, w którym umieszczono polskich oficerów, a z czasem także alianckich, głównie Francuzów.

Po agresji na Rosję Sowiecką w roku 1941 powstał tu także wielki obóz dla jeńców radzieckich zwany Stalag 302 Rederitz. Niemcy w początkowym okresie wojny brali do niewoli całe armie sowieckie, setki tysięcy żołnierzy wszystkich narodów ZSRR.

Ich los był nie do pozazdroszczenia – przetrzymywani w katastrofalnych warunkach, niedożywieni i schorowani, wykorzystywani – wbrew konwencji genewskiej – byli do niewolniczej pracy w przemyśle wojennym. Naziści traktowali ich jak podludzi prowadząc niemal planową eksterminację, około pół miliona jeńców zginęło w obozach zagłady. Szacuje się, że pojmano około 5,7 milionów żołnierzy sowieckich, z czego wyzwolenia nie doczekało około 3,3 milionów. Co gorsza i potem byli traktowani przez władze sowieckie jako zdrajcy, dezerterzy, szpiedzy i wrogowie ludu. Spotykały ich liczne represje, wielu trafiło do łagrów, niewiele lepszych od obozów jenieckich. W sumie przez 12 tysięcy niemieckich obozów jenieckich przewinęło się w czasie wojny 18 milionów żołnierzy alianckich!

Niewiele lepszy był los niemieckich żołnierzy w obozach sowieckich. Za druty obozów trafiło w sumie ponad 3 miliony jeńców. Warunki bytowe, choroby i niewolnicza praca uśmierciły – według różnych szacunków – od 400 tysięcy do nawet miliona pojmanych Niemców. W łagrach siedzieli jeszcze długo po zakończeniu wojny, ostatnich zwalniano już w połowie lat 50..

Wróćmy jednak do poszukiwań w Bornem Sulinowie. Z informacji IPN wynika, że zmarłych polskich jeńców chowano początkowo na obrzeżach starego niemieckiego cmentarza wsi Linde.

Zachowała się notatka Polskiego Czerwonego Krzyża (pod jego auspicjami w roku 1948 dokonano oględzin zdewastowanych już Oflagu DII i Stalagu 302 oraz dwóch cmentarzysk obozowych). Trafnie – potwierdziły to wykopaliska wykonane już w XX wieku – szacowano w nich liczbę pochowanych żołnierzy radzieckich na 10-11 tysięcy. Są i dane mówiące o 20 tysiącach ofiar.

Liczbę Polaków, Francuzów, Jugosłowian i Włochów chowanych na sąsiednim cmentarzu szacuje się na prawie tysiąc. Dodajmy, że w Oflagu DII całą wojnę spędził znany pisarz Leon Kruczkowski, wzięty do niewoli w roku 1939. Na motywach jego sztuki „Pierwszy dzień wolności” napisanej pod wpływem przeżyć po wyzwoleniu powstał potem głośny film.

W samym Bornem – podejrzewał pełnomocnik PCK – spoczywać miało około setki Polaków, Jugosłowian, Francuzów i Rosjan.

Jest i protokół z ekshumacji cmentarzy w obozie Gross Born – udało się ustalić dzięki nieśmiertelnikom część nazwisk polskich oficerów. Pochowani tu byli także Francuzi i Rosjanie oraz Niemcy – jeńcy sowieccy przetrzymywani tu tuż po wojnie. Jest i świadectwo zdziczenia, niebywałego nawet w tych dzikich czasach – kilku polskich żołnierzy pochodzenia żydowskiego pochowano głowami w dół.

Koszary i poligon Gross Born z całym zapleczem pochłonął zabudowę wsi Linde, z której wyprowadzono cywilów. Pozostałością po niej jest ocalała stara zabudowa wzdłuż ulicy Lipowej i lipa w herbie Bornego Sulinowa. Na starych planach widać też bardzo dokładnie, gdzie mieścił się wiejski cmentarzyk.

Po wojnie, gdy Borne zajęli Rosjanie i urządzili tutaj swoją bazę wojskową i poligon, cmentarz został zlikwidowany. Już w latach 70. stanął tu blok mieszkalny. Zniszczono także stojący w pobliżu kościół ewangelicki, wokół którego także dokonywano pochówków. W latach 90. XX wieku, gdy Borne było już polskie, budowano w tym miejscu stację diagnostyczną i przy okazji także odkryto kilka grobów.

Źródło: „Głos Koszaliński”, dn. 29 lipca 2018, godz. 16:29

Zostaw odpowiedź

 
snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow