Zegar
Pogoda
25 marca 2019, 23:59
Czysto
Czysto
1°C
odczuwalna: -1°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 92%
prędkość wiatru: 2 m/s N
Wiatr w porywach: 4 m/s
UV-Index: 0
wschód słońca: 05:44
zachód słońca: 18:15
Prognoza 26 marca 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
6°C
prędkość wiatru: 4 m/s NW
Wiatr w porywach: 7 m/s
max. UV-Index: 2
Prognoza 27 marca 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
8°C
prędkość wiatru: 2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 3 m/s
max. UV-Index: 2
 
Aktualnie mamy gości:
BORNIAK info BOX

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502

Warning: mysql_real_escape_string() [function.mysql-real-escape-string]: A link to the server could not be established in /home/borniak/www/wp-content/plugins/pierres-wordspew/wordspew.php on line 502
Ostatnie wiadomości
0 minuta
 temu
  •  

You don't have sufficient rights to participate to this chat

Wirtualne spacery

Radio BORN TV poleca


Borne Sulinowo Zdrój

Jest to pomysł grupy mieszkańców Bornego Sulinowa, która jest przekonana, że to możliwe. Prowadzą zdrowy styl życia i uważają, że Borne zasługuje na miano uzdrowiska. Grupkę wspierają goście także zakochani w tym mieście. Pochodzą ze Szczecina, Poznania, Drawska, Czaplinka, Złocieńca, Sztumu, Szczecinka. Razem to ponad 50 osób dorosłych, a do tego dzieci. Spotykają się cyklicznie i najczęściej w Bornem i okolicach, bo tu jest im najlepiej. Grupa to energiczne kobiety nastawione na „Tak” i ich mężowie, partnerzy.

Są pozytywnie nakręceni. W minioną niedzielę odwiedziliśmy ich podczas morsowania w jeziorze Pile. Atmosfera radości udzieliła się też redaktorowi, który wszedł do wody razem z nimi. Morsują od dawna, ale teraz chcą robić to regularnie i zapraszają mieszkańców Bornego, aby dołączyli do zabawy.

Zwiedzili wszystkie uzdrowiska i Borne Sulinowo też jest dla nich uzdrowiskiem. Tylko w nazwie miejscowości brakuje dodatku „Zdrój”. Mówi jeden z uczestników niedzielnego spotkania nad wodą:

W mediach Borne przedstawiane jest  jako ładne postsowieckie miasteczko, w którym raz do roku odbywa się zlot militarny. Takie miasteczko dobre na „jesień życia”. Prawda jest taka, że jest świetne na każda porę roku życia. Chodzi o zwiększanie świadomości tego miejsca. O ukazanie prawdziwych jego walorów. Nie chodzi o zmianę nazwy miejscowości, po prostu czasami skandujemy między sobą hasło „Borne Zdrój”. Zdrój zawsze kojarzy się z uzdrowiskiem.  Gdyby stało się to faktem, to to miasto nagle rozbłysło. Ożywiłyby się inwestycje w sektor turystyczny. Uzdrowiska przyciągają inwestorów z grubymi milionami. Młodzi mieliby pracę tutaj. Na miejscu. 

Zresztą przytaczają historię, że Borne nazywało się kiedyś Stracony Zdrój, gdyż pojawiało się tu i znikało źródło leczniczej wody.

To jak z tym Zdrojem?

Chcieliby. Bardzo by chcieli i rozglądają się za możliwościami. Opowiadają ciekawe historie. Jedna z uczestniczek morsowania wspomina hasło, które padało, gdy tylko Borne się otworzyło. Brzmiało ono mniej więcej: „Nie możesz zajść w ciążę? Przyjedź do Bornego.” Wiele osób do tej pory twierdzi, że jest to zgodne z prawdą.
Inna przytacza słowa uznanej pani botanik, która stwierdziła „musi być tu wyjątkowe powietrze, a to z powodu występowania bardzo rzadkich mchów i porostów, które tego wymagają do życia”.
Od teraz zaczynają sporządzać dokumentację w tej sprawie. Plan jest taki, że jeśli okaże się, że istnieje szansa na spełnienie to przedstawią swoje wnioski szerszej publiczności, w tym władzom miejskim.

Tymczasem zachęcają do zdrowego stylu życia

W Bornem i okolicach promują zajęcia na świeżym powietrzu. Stawiają na profilaktykę zdrowia. Zakres ich działań jest szeroki oprócz zajęć typu bieganie, nordic walking i spacery z elementami głębokich technik oddychania, organizują także warsztaty medytacji, jogi czy żywienia. Przede wszystkim żywienia tym co rośnie w Bornem. Zioła, chwasty, grzyby i preparaty, które służyły pradziadom, dziadom, rodzicom. Teraz wracają do łask. Wszystko co naturalne i eko.

Zapraszają na swoje spotkania. Tymbardziej jeśli ktoś chciałby wesprzeć akcję „Borne Zdrój”, jak ją roboczo nazywają. W gronie przyjaciół są osoby którzy chętnie dzielą się wiedzą z zakresu ziołolecznictwa, medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, psycholodzy, pedagodzy.

Najbliższe spotkanie odbędą się:
6 stycznia, godzina 12 – Morsowanie na plaży obok restauracji Marina. Wcześniej rozgrzewka w rytm bębnów i śpiewów, a po morsowaniu ciepła herbata.
12 stycznia planują pierwszy Krąg Kobiecy, na który bardzo serdecznie zapraszają  wszystkie kobiety. Szczegóły podadzą wkrótce za naszym pośrednictwem lub pod numerami telefonów:
Małgorzata tel. 600225412, Agata tel. 737838389, Agnieszka tel. 732338817.

Źródło: iSzczecinek.pl, dn. 14 grudnia 2018, godz. 09:35

Zostaw odpowiedź